ХИЉАДЕ ДЕМОНСТРАНАТА ИЗАШЛО НА УЛИЦЕ РАБАТА: Траже прекид односа са Израелом

Дејана Калинић
Дејана Калинић

24. 12. 2023. у 14:51

НЕКОЛИКО хиљада демонстраната протестовало је данас на највећем пропалестинском маршу у Рабату од како је почео рат у Појасу Газе, захтевајући да Мароко прекине односе са Израелом.

ХИЉАДЕ ДЕМОНСТРАНАТА ИЗАШЛО НА УЛИЦЕ РАБАТА: Траже прекид односа са Израелом

Foto: Tanjug/AP

Протести против израелског рата у Гази су често привлачили хиљаде људи у Мароку откако је почео конфликт пре више од два месеца, а углавном су их организовале пан-арапске исламистичке групе, наводи Ројтерс.

Данашњи скуп организовале су и левичарске групе и забрањени исламисти Ал-Адл вал-Ихсан, којима се толеришу скупови.

Foto: Tanjug/AP

Британска новинска агенција наводи да су већина демонстраната исламисти који су марширали одвојено од жена, машући палестинским заставама и држећи банере "Отпор до победе", "Мароканска влада да прекине нормализацију односа са Израелом" и "Слободна Палестина".

Демонстранти су позвали и на бојкот брендова за које тврде да подржавају Израел. Мароко је пристао да ојача односе са Израелом 2020. године, након споразума који је постигла америчка администрација на челу са Доналдом Трампу, у којој је Вашингтон признао марокански суверенитет над спорном територијом Западна Сахара.

Мароканска влада је, упркос политици нормализације односа са Израелом, наставила да подржава стварање палестинске државе и апеловала на прекид ватре у Појасу Газе, као и заштиту свих цивила.

Мароко и Израел још нису успоставили комплетан амбасадорски ниво између две земље, али су се приближили, потписујући заједнички пакт о сарадњи, додаје Ројтерс.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО: ВАЗДУШНИ НАПАД НА СТАМБЕНИ КОМПЛЕКС: Израелци бомбардовали стамбене зграде у Кан Јунису

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.

30. 04. 2025. у 16:55

Коментари (0)

РУС ПРИРЕДИО НЕВИЂЕН СКАНДАЛ: Колеге тенисери не могу да верују да се овако понашао! (ВИДЕО)