МУКЕ ФРАНЦУЗА С РОДНОМ РАВНОПРАВНОШЋУ У ЈЕЗИКУ: Проблеми с новоговором, ко су и шта раде грађан.и-ке?
Родна равноправност у језику задаје муке и другим нацијама, као што је Француска која изузетно води рачуна о свом језичком наслеђу. Промене које се због тога дешавају у језику, стигле су и пред Сенат.

Фото: Горан Чворовић
И овде се, у последње време, воде полемике око тога да ли треба рећи професор или професорка, а није занемарљива ни расправа око тога да ли се, заправо, рече професорка или професорица.
На крају, у директном обраћању и говору, у принципу важи оно правило које одабере сам саговорник, односно саговорница. У општој конверзацији, води се рачуна да се родови испоштују.
Али, иза свега тога појавио се још једна феномен, који је озбиљно запретио да потпуно промени структуру француског језика. Реч је о такзованом "инклузивном писању", које, у ставари, синтетише правопис у тражењу економичније кореспонденције, па нека документа тако, данас, не личе ни на шта.
По примеру горе наведених речи "саговорник" и "саговорница", у инклузивном, односно скраћеном писању, то би изгледало "саговорни.к-ца". Да се нико не увреди и да све буде брзо и штедљиво написано. Али, језик због тога трпи драстичне визуелне промене, против којих су ових дана устали француски сенатори.
У Сенату је управо изгласан предлог закона којим би се овакве рогобатне "пречице" у писању забраниле, да би се сачувао дух и изглед француског језика, онаквим каквим га сви познају у целом свету.
Предлог закона о забрани инклузивног језика у службеној кореспонденцији поднела је сенаторка десничарских републиканца Паскал Грини, истичући да устаје у одбрану језика у коме је све почело да се меша.
Пре 8 година, 2015, француски Високи савет за равноправност је препоручио институцијама ову врсту писања која је оцењена као згодно графичко и синктаксичко средство да би се осигурала равноправност између мушкараца и жена.
Међу овим правилима су, на пример, начини писања као што су "грађан.и-ке" уместо грађани и грађанке. Инсистирало се и на обавезном писању "Францускиње и Французи" уместо само "Французи", да се не би мислило искључиво на мушки род, иако ова реч подразумева оба пола.
Дошло је, чак, и до нових кованица, као што би, преведено на српски језик, било "онеи" за личне заменице "оне" и "они". Пише се сада и "права човечанства" уместо "људска права", да се реч "људи" код неких, случајно, у подударном значењу француских речи, не би поистовећивала с мушкарцима, па би онда требало писати и "женска права."
Предлогом закона би у званичним документима биле забрањене ове тачке, цртице и неологизми непознати у француском језику, већ би морао појединачно да се помињање сваки пол, у духу званичних постојећих језичких правила и граматике.
Председник посланичке групе Републиканаца у француском Сенату поручио је да је инклузивно писање "неизговорљиво" и да не може да се "дешифрује". Законски предлог има за циљ да забрани ту врсту писања у администрацији, у доменима као што су, на пример, уговори о раду. Неке средине, попут департмана Сена Сен Дени, северно од Париза, оваква правила одавно су већ увеле у своју званичну преписку.
Уколико се предлог закона коначно прихвати, званична документа где год би се такво писање и даље појављивало, била би неважећа. Текст би по процедури требало да прође и скупштинску расправу, где се очекује много тежа дебата, имајући у виду другачије политичке односе у овој институцији и где левица има пуно већу снагу. Разматрање овог предлога закона у француској Скупштини још није ни стављено на дневни ред.
Симболично место
Игром случаја, дебата у Сенату погодила се са отварањем Међународног центра за француски језик, који је инаугурисао председник Емануел Макрон, у дворцу Вилијер Котере, управо тамо где је 1539. године краљ Франсоа Први увео обавезну употребу француског језика у администрацији уместо латинског.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)