ФРАНЦУСКА ПОЗИВА "X" НА ОДГОВОРНОСТ: Рат Маска и ЕУ - Због спорних вести и садржаја саветују корисницима мрежу "Блускај"
ПРАВИ мали рат започео је између ЕУ и друштвене мреже "Икс", некадашњег "Твитера".
Фото Танјуг/АП
Европски комесар за дигитална питања, Француз комесар Тијери Бретон упутио је писмо власнику Илону Маску оптуживши га да његова мрежа шири лажне вести о актуелностима у Израелу.
Бретон је послао оптужујуће писмо Маску преко његове сопствене мреже.
- После терористичких назпада које је Хамас извео против Израела, имамо податке на основу којих је ваша мрежа коришћена за дифузију илегалних садржаја и дезинформацију у ЕУ – поручио је европски комесар који је добио подршку француских власти.
Реч је о многобројним виедо-записима који ових дана слободно циркулишу мрежом, а где може отворено да се виде иживљавање над таоцима, унакажена тела у нападу, као и позиви на мржњу. Оптужбе на рачун "Икса" су да све то раде свесно, да би појачали присутност и имали више пратилаца.
Француски министар унутрашњих послова Жералд Дарманен позвао је на одговорност друштвене мреже, истакавши да не може "све да буде добро да би се зарадио новац", као што су емитовање грозних снимака и садржаји мржње.
- Има нешто што превазилази новац и профит – казао је Дарманен.
"Икс" је упоследње време, зарад уштеде, значајно смањио екипу за контролу садржаја. Истовремено, однедавно постоји европска регулатива која обавезује мреже да издвоје средства за борбу против манипулисања информацијама и садржаја који шире мржњу, под претњом санкцијама. Имају обавезу да их у року од 24 сата уклоне.
У понедељак је француским властима сигнализирано 700 спорних садржаја, а у уторак 1.400, преко "икса". Француске власти истовремено упозоравају све оне који на овој територији стављају овакве снимке да ризикују и до 7 година затвора за пропагирање тероризма.
Маск је узвратио да је политика његове куће отоврена и тгранспарентна, што подржава и ЕУ. Затражио је и му се достави списак где је све прекршио закон, да би јавност у то имала увид. Све је зачинио захваливши се, овога пута, на француском језику. Његов иступ власти оцењују као аргонантан, али тешко би могла да се замисли забрана "твитера".
Бретон је узвратио Маску да је сам упознат са глорификацијом насиља на његовој мрежи, и да је на њему да покаже да чини неопходно да се то заустави. Комесар је, чак, учинио нешто што се ретко ради у свету у коме је конкуренција светиња, позвавши кориснике да пређу на нову мрежу "Блускај" где је, како каже, "небо чистије."
БОНУС ВИДЕО - ГАЗА ПОД БОМБАМА: Израел лансирао ракете - Велики ваздушни напад у току ноћи
ЗЕЛЕНСКИ СА ПРВЕ ЛИНИЈЕ ФРОНТА ПОСЛАО ПОРУКУ ОЧАЈА: Руса је све више и више! Ситуација тешка и компликована
ПРЕДСЕДНИК Украјине Володимир Зеленски је изјавио да је ситуација на фронту тешка и компликована и да се повећава број руских снага.
20. 12. 2025. у 07:09
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
Објављени ИНТИМНИ кадрови Меланије Трамп из КУПАТИЛА - и то ЗЛАТНОГ! Доналд је питао да ли је видела, она му одговорила (ВИДЕО)
МЕЛАНИЈА је беспрекорно стилизована – шешири, штикле, фризура – све је у складу са њеним хладним и контролисаним имиџом
19. 12. 2025. у 19:01
Коментари (0)