ФОН ДЕР ЛАЈЕНОВА СЕ НЕЋЕ КАНДИДОВАТИ СЛЕДЕЋЕ ГОДИНЕ: Ево које су јој даље опције

15. 09. 2023. у 13:56

ПРЕДСЕДНИЦА Европске комисије Урсула фон дер Лајен неће се кандидовати за посланичко место у Европском парламенту на изборима наредне године, али би могла да постане кандидат десног центра за други мандат за водећу функцију у Бриселу, пише европски портал "Политико".

ФОН ДЕР ЛАЈЕНОВА СЕ НЕЋЕ КАНДИДОВАТИ СЛЕДЕЋЕ ГОДИНЕ: Ево које су јој даље опције

Фото АП

Према наводима портала, Фон дер Лајенова је колегама из локалног огранка своје странке Хршћанско-демократска унија (ЦДУ) у покрајини Доња Саксонија рекла да не жели да буде на листи регионалних кандидата за Европски парламент на изборима у јуну наредне године.

Немачка странка десног центра ЦДУ, која је на нивоу ЕУ повезана са посланичком групом Европска народна партија (ЕПП), предлаже кандидате за Европски парламент путем локалног гласања.

То би значило да би Фон дер Лајенова, теоретски, требало да буде на листи кандидата ЦДУ на гласању у Доњој Саксонији како би била изабрана у Европски парламент као члан ЕПП, док је, истовремено, водеће име на листи ЕПП или "шпиценкандидат".

FOTO: Tanjug/AP

"Шпиценкандидат" је главни кандидат највеће посланичке групације у Европском парламенту ЕПП, а овај израз је преузет из немачке политичке праксе. Међутим, троје званичника ЦДУ који нису желели да буду именовани изјавило је да Фон дер Лајенова неће морати да се кандидује да би била "шпиценкандидат" ЕПП.

- У реалности, уколико буде кандидат за нови мандат председника Европске комисије, технички није неопходно да Фон дер Лајенова пролази кроз гласање за посланика Европског парламента - рекао је један од званичника.

ЕПП ће о свом водећем кандидату одлуку донети почетком наредне године.

(Блиц)

БОНУС ВИДЕО:

ОВАКО ИЗГЛЕДА КРИМСКИ МОСТ ДАНАС: Ремонтован део пуштен у саобраћај пре рока

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДОБРО СМО УПОЗНАТИ СА ДОГАЂАЈИМА У СРБИЈИ Медведев оптужио Запад за организовање протеста у другим земљама

"ДОБРО СМО УПОЗНАТИ СА ДОГАЂАЈИМА У СРБИЈИ" Медведев оптужио Запад за организовање протеста у другим земљама

ЗАМЕНИК председника Савета безбедности Русије и председник странке Јединствена Русија Дмитриј Медведев оптужио је данас западне земље да организују протесте и мешају се у изборне процесе других земаља да би одржале своју доминацију.

31. 07. 2025. у 17:01

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

Коментари (0)

НЕВЕРОВАТАН ФЕНОМЕН: Како је ватра Светог Илије повезана са Теслом?