ЕКСПЕРТ ЦИА ТВРДИ - САНКЦИЈЕ НЕ ПОМАЖУ ПРОТИВ РУСИЈЕ: Бајденова лоша процена Путинових мотива за рат са Украјином
АМЕРИЧКИ председник Џо Бајден погрешио је верујући да је Русија покренула специјалну операцију у Украјини због амбиције, а не због виталних интереса, казао је Џорџ Биби, бивши главни аналитичар ЦИА за Русију, пише часопис Responsible Statecraft.
Фото АП
-Нада (Бајден. – прибл. ур.) је била заснована на погрешном уверењу да је Путин инвазију видео као амбицију, а не као нешто од виталног значаја за заштиту Русије од НАТО окружења, рекао је Биби.
Према његовим речима, економска ограничења ретко приморавају земље да одбију да бране своје виталне интересе, без обзира на губитке.
Биби је додао да америчке санкције могу бити корисне Вашингтону само као полуга у преговорима, али и овде је Бајденова администрација себи ускратила такву могућност, дајући Русији до знања да је мало вероватно да ће ограничења бити укинута чак и ако сукоб престане.
После почетка руске специјалне операције у Украјини, Запад је појачао санкциони притисак на Москву. Број ограничења достиже десетине хиљада, иако се у САД и Европи признаје да негативни утицај није био толико значајан. Како је истакао председник Владимир Путин, политика обуздавања и слабљења Русије је дугорочна стратегија Запада, а њен главни циљ је да погорша животе милиона људи. Ипак, према речима шефа државе, Русија мирно пролази кроз овај стални притисак, а иницијатори санкција кажњавају сами себе.
БОНУС ВИДЕО - У СТРОЈУ НАЈБОЉИХ: "Новости" на обуци нових припадника 72. бригаде за специјалне операције
Препоручујемо
БИЛА ЈЕ НАЈБОЉА БРИГАДА ВСУ: Зеленски је добио шокантне вести са фронта
26. 08. 2023. у 19:21
БРИТАНСКИ ТЕЛЕГРАФ ТВРДИ: Кина испоручује Русији хеликоптере, дронове, другу опрему
20. 08. 2023. у 00:15
КАТАСТРОФА У ВАШИНГТОНУ: Трамп одобрио ванредно стање
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп одобрио је декларацију ванредног стања за Вашингтон како би савезне власти помогле при санацији канализационе катастрофе која је почела прошлог месеца.
22. 02. 2026. у 13:41
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
ПОРЕКЛО ВАСИЛИЈА КОСТОВА: Рођен у Београду, али његови родитељи НИСУ одатле - славе Светог Луку
ВАСИЛИЈЕ Костов одавно више није само млада нада Црвене звезде. Никако! Он је један од мотора и покретача црвено-беле чете, а то показују и голови које даје на великим мечевима.
22. 02. 2026. у 18:50
Коментари (1)