КИНЕСКА ОДМАЗДА ЗА АМЕРИЧКЕ САНКЦИЈЕ: Контрола галијума директно погађа производњу АЕСА радара за ловце Ф-35/Ф-18/Ф-16
ПОСЛЕДЊИ корак Кине да уведе контролу извоза галијума могао би потенцијално да уздрма америчку одбрамбену индустрију.

Фото: Профимедиа/Илустрација
Од 1. августа извоз галијума и германијума, заједно са неколико хемијских једињења која укључују ова два материјала, биће под строгом контролом Кине. Ова одлука је пренета путем обавештења кинеског Министарства трговине и Опште управе царина у понедељак.
Најава је јасно ставила до знања - било који предмет са специфичним особинама неће напустити земљу без званичног печата одобрења. У циљу јачања националне безбедности и интереса, овај потез је подједнако стратешки колико и тактички, наводи се у објављеном саопштењу.
За оне који нису упознати, галијум и германијум су кључни играчи у индустрији полупроводника и других електронских компоненти, приметили су посматрачи. Кинески војни стручњаци верују да би ове контроле извоза, посебно галијума, могле да задају значајан ударац америчкој одбрамбеној индустрији. Ово долази у тренутку када САД настоје да обуздају кинески војни раст.
Радари активног електронског скенирајућег низа (АЕСА), који се у великој мери користе у савременим ратним авионима, ратним бродовима и земаљским инсталацијама, у великој мери зависе од основних материјала галијум арсенида [GaAs] и галијум нитрида [GaN]. Ови елементи су стручни домен Fu Qianshao, реномираног кинеског специјалисте за војну авијацију, како је недавно објавио Глобал Тајмс.
Посебно, амерички одбрамбени гиганти као што су Raytheon и Northrop Grumman су на ивици лансирања нових АЕСА радарских система који се првенствено ослањају на GaN. Ови системи обећавају супериорне перформансе у поређењу са својим претходницима заснованим на GaAs. Ова напредна технологија се већ интегрише у радаре за морнарички борбени авион Ф/А-18Е/Ф са носача авиона и Ф-35 стелт борбени авион.
Занимљиво је да су и GaN и GaAs тренутно подвргнути контроли извоза у Кини. С обзиром да Кина има око 85% светских резерви галијума, западне земље, укључујући САД, суочавају се са значајним трошковима ако желе да заобиђу коришћење кинеских материјала. Ово запажање је направио сам Фу.
Аналитичари су приметили да САД рутински распоређују своје ратне авионе и ратне бродове у близини кинеских територијалних вода за извиђање, провокативне транзите, вежбе и вежбе одвраћања. Ово, заједно са континуираном продајом оружја Тајвану, сматра се јасним покушајем да се угуши развој Кине и наруши њена национална безбедност и интереси.
БОНУС ВИДЕО - ХЕЛИКОПТЕР Ка-52: Припрема посаде за извођење дејстава у области Красног Лимана

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (2)