ПОКУШАЈ ИЗГРАДЊЕ МИРНИЈЕГ СВЕТА: Велики значај посете кинеског премијера Лија Ћијанга Берлину и Паризу

Актуелна посета новог кинеског премијера Лија Ћијанга, који је на функцији само три месеца, највећој европској привреди, Немачкој, а затим, до краја седмице, и другом делу европског "двомоторца", Француској, изузетно је значајна с више аспеката.

ПОКУШАЈ ИЗГРАДЊЕ МИРНИЈЕГ СВЕТА: Велики значај посете кинеског премијера Лија Ћијанга Берлину и Паризу

FOTO: Tanjug/AP

У контексту рата у Украјини, Ли Ћијангова прва инострана посета значајна је пре свега у покушају тражења мировног решења, при чему Кина може да одигра изузетно важну улогу, имајући у виду тесне везе између Пекинга и Москве. Посета, уједно, показује и важност коју европски партнери придају Кини у тренутној ситуацији.

Кина, уз све, добија и велике стратешке и геоплолитичке поене, као значајан саговорник у односима с Европљанима на међународном плану, као антипод САД. Све то коинцидира са посетом америчког државног секретара Ентонија Блинкена Пекингу, где се сусрео с кинеским председником Ксијем Ђинпингом, а обе посете треба схватити као покушај тражења мирнијег света.

Немачки председник Штајнамер је, примајући Ћијанга, нагласио да су односи између Пекинга и Вашингтона од посебног значаја за светску безбедност и сарадњу. Веома је важна и трговинска нота Ли Ћијангове посете Немачкој и Француској, у ситуацији када цене производа и енергената у Европи достижу небеске висине.

Генерално, у Бриселу и Пенингу ова посета је виђена као јачање сарадње Кине са две највеће европске силе и допринос развоју здравих и стабилних европско-кинеских односа. У Пекингу су нагласили да је до посете дошло на позив немачког канцелара Шолца и француске владе, а Кинеско министарство спољних послова је нагласило да Ли Ћијангова посета показује високо поштовање која Кина има према односима с ове две земље. Све је, наглашава се у Пекингу, веома важно у контексту комплексних промена на интернационалној сцени, растућих изазова у геополитичкој сфери, украјинске кризе која и даље траје и успорених светских економских токова.

Истовремено, званични Берлин Кину види као партнера, али све више и као ривала и конкурента на међународној сцени. Ту треба имати у виду и поделе које владају у немачкој коалициној влади, али, у сваком случају, свима је јасно колики значај има Пекинг у данашњим међународним односима. Посета Ли Ћијанга Берлину се зато сагледава као тест политике која ће се водити у оба правца, из западне Европе ка Кини, и обратно. Немачка ту има најзначајнију улогу, у овом делу света.

Посебно важну димензију имаће и учешће Лија Ћијанга у четвртак и петак у Француској на самиту "Нови светски финансијски пакт" који је замишљен као заједнички одоговор планете на међународне финансијске изазове. Органзатори овај самит виде као потез који иде у пару са борбом против сиромаштва, декарбоназиацијом привреде и заштитом биодиверзитета, у старању бољег света до 2050. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.

30. 04. 2025. у 16:55

Коментари (0)

РУС ПРИРЕДИО НЕВИЂЕН СКАНДАЛ: Колеге тенисери не могу да верују да се овако понашао! (ВИДЕО)