ЗАЦРТАЛИ ПРИНЦИПЕ САВЕЗНИШТВА: О чему су разговарали лидери Јапана, Аустралије, Индије и САД?
ЛИДЕРИ Јапана, Аустралије, Индије и САД данас су се сложили да теже региону без „застрашивања и принуде“, и поновили своје залагање за очување поретка заснованог на правилима упркос војним и економским амбицијама Кине.

Foto: Tanjug
На састанку на маргинама самита Групе седам у Хирошими, они су такође зацртали неке принципе свог савезништва, познатог као Квад, у тренутку када се суочавају са изазовима у индо-пацифичком региону, преноси Кјодо.
Они укључују, како је наведено у саопштењу након састанака, „одговоран“ однос према конкуренцији и „транспарентан“ рад са другим регионалним партнерима.
САД, Аустралија, Индија и Јапан, данас су се обавезали да ће одржавати мир и стабилност у Индо-пацифичком региону и „противити се једностраним акцијама које траже промену статуса кво силом“, наводи се у саопштењу.
Кина, која ово савезништво види као покушај супротстављања њеном растућем утицају у региону, критиковала га је као азијску верзију НАТО-а, иако није реч о безбедносном савезу, а области сарадње тренутно укључују инфраструктуру и виталне технологије, климатске промене и свемир, наводи Кјодо.
БОНУС ВИДЕО: ПРОСЛАВА ДАНА ПОБЕДЕ У ВЛАДИВОСТОКУ: Парада у част 78 година од краја Другог светског рата
Препоручујемо

"ГЛЕДАЈТЕ СВОЈА ПОСЛА" Кина не дозвољава Г7 да се мешају у њихове унутрашње ствари
20. 05. 2023. у 18:00

КИНА МОРА ДА ПРИТИСНЕ ПУТИНА: Да ли је Пекинг пријатељ Русије или продужена рука Г7?
20. 05. 2023. у 17:31

ДУГОРОЧНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ДО КРАЈА АВГУСТА: Тек нас чека пакао и температурни рекорди - лето се не предаје
НАЈНОВИЈА временска прогноза евопских стручњака за август показује прохладнији почетак месеца у централним деловима Европе, али се већ наговештава повратак суптропског гребена и новог таласа врелог времена. Услед присуства ниског притиска на северу континента, стварају се услови за нови топлотни талас који ће погодити већи део Европе, пише Severe Weather Europe.
04. 08. 2025. у 20:19

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

3О ЛЕТА ОД "ОЛУЈЕ" - РУДАН ОШТРО О ХРВАТИМА: "Колико је Срба плутало у бунарима јер се нису укрцали у тракторе..."
ВЕДРАНА Рудан је коментарисала политичку и друштвену климу у Хрватској.
03. 08. 2025. у 16:23
Коментари (0)