ЕВРОПА ПРЕЛАЗИ НА РАТНУ ИНДУСТРИЈУ? Украјина "гута" муницију, западне земље у проблему
ДОК УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски тражи да се његовој земљи испоруче борбени авиони са Запада, земље НАТО имају проблем и са испоруком муниције, пише Дојче веле.

Фото: Профимедиа/Илустрација
- Рат у Украјини троши огромне количине муниције и празни складишта наших савезника - рекао је генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг новинарима у понедељак.
- Тренутна потражња је вишеструко већа од стопе којом ми производимо. Ово ставља нашу наменску индустрију под стрес.
Украјинска војска испаљује шест до седам хиљада граната дневно, рекао је Столтенберг.
- Тренутно, време чекања на муницију великог калибра код произвођача је у просеку 28 месеци - пре рата је било 12 месеци. Данашње поруџбине биће испоручене тек за две и по године - упозорио је Столтенберг.
Чини се да је ова тема дошла на врх дневног реда пред дводневни састанак НАТО који почиње данас у Бриселу.
Многи стручњаци очекују прелазак на неку врсту "ратне индустрије", односно далеко масовнију производњу муниције.
Како је рекао Столтенберг, у току је логистичка трка да се Украјинцима на време испоручи довољно муниције, горива и резервних делова.
- Брзина спашава животе - рекао је он.
Столтенберг је навео да је руска пролећна офанзива заправо већ почела.
- Зато морамо да наставимо да дајемо Украјини све што јој је потребно да победи и постигне праведан и одржив мир - додао је он.
Према Бруну Летеу, стручњаку за одбрану из Немачког Маршаловог фонда, европске земље су попут месечара који иду у катастрофу када је у питању снабдевање војске.
- Наменска индустрија и даље производи као у миру. Европске владе морају да убрзају производњу великим наруџбама. То неће трајати неколико месеци, већ најмање годину дана - рекао је он у интервјуу за немачки лист "Виршафтсвохе".
Лете је додао да сам рат није и неће натерати наменску индустрију да повећа производњу – јер приватници чекају конкретан налог. А то се још није догодило у већим размерама, примећује овај стручњак: "Тренутно не видимо стратешке промене у потражњи".
С тим у вези, тема састанка НАТО-а требало би да буде и повећање издатака за војску. Тренутно постоји начелни договор да свака држава чланица одвоји најмање 2 одсто БДП-а за одбрану, а шушка се да би нови циљ могао да буде 2,5 или 3 одсто. Ово неће проћи без отпора јер ни данашњу "норму" не испуњава велики број чланова НАТО.
Поред тога, на састанку ће се разговарати и о могућој испоруци војних авиона Украјини.
У кулоарима ће се разговарати и о наследнику Норвежанина Јенса Столтенберга на челу НАТО.
Мандат му истиче крајем године. Помињу се имена британског министра одбране Бена Воласа и естонске премијерке Каје Калас.
БОНУС ВИДЕО: ВЕЖБЕ У РАТНИМ УСЛОВИМА - Посаде руских тенкова Т-80БВМ вежбају гађање

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве
НАКОН Литваније, и летонске власти забраниле су прелет српског авиона до Москве у коме је требало да буде председник Србије Александар Вучић, сазнају "Новости".
06. 05. 2025. у 18:27

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!
У САВЕТУ безбедности Уједињених нација је у току редовна полугодишња седница о ситуацији у БиХ на којој је руски амбасадор Василиј Небензја изјавио је да Кристијан Шмит нема право да говори у име међународне заједнице у Савету безбедност, а онда изашао из сале не желевши да га слуша.
06. 05. 2025. у 17:03

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)