ВОДА КАО ТЕЧНО ЗЛАТО - 500 ЕВРА ГОДИШЊЕ! У Француској експлодирала цена основне човекове потрепштине, надлежни захтевају специјалне мере
ЕНЕРГЕТСКА и инфлаторна криза изродили су још једно суштинско поскупљење. После прехрамбених производа, нафтних деривата, гаса и струје, цена воде скочила је од Нове године у просеку за двадесет одсто!

Фото Shutterstock
Тако је просечној породици у Француској данас потребно чак близу 500 евра на годишњем нивоу да би утолили жеђ.
Просечна цена кубног метра воде тренутно износи 4,14 евра, а креће се од три до преко 6,5 евра, зависно од региона. Имајући у виду да трочлано домаћинство у Француској годишње потроши у просеку око 120 кубних метара, рачун износи астрономских 496,80 евра. Највећа поскупљења забележена су у Бретањи, Нормандији, Горњој Француској и Пикардији.
Више је разлога за ово поскупљење. Инфлација утиче на пораст цена свих производа, па тако и хлор, као пречишћивач воде, сада кошта скупље. Вода више кошта и због радова на инсталацијама у појединим регионима.
Да једна невоља често не иде сама, показује и то што су се умешале природне силе, имајући у виду да су протекле године земљу погодине велике суше, па воде нема довољно. У готово половини француских департмана, односно у 48 административних јединица, постоје рестрикције, а кризно је у четвртини, односно у 23 департмана. У десет департмана ситуација је под надзором, док само 38 нема проблема у снабдевању.
Међу рестрикцијама се, на пример, подразумева забрана пуњења базена, прање аутомобила у приватној режији ван комерцијалних центара, заливање дворишта, башта и стадиона добрим делом дана, усмеравање воде каналима ка старим млиновима...
Грађанима је такође саветовано како да уштеде воду. Међу овим препорукама су да машине за прање судова и веша укључују само када су потпуно напуњене, да укључују економске програме на кућним апаратима, да не пуне каде већ да се туширају, затворе славине док четкицама трљају зубе, као и да сакупљају кишницу за техничку воду.
НАЈВИШЕ "ПИЈУ" ЊИВЕ И НУКЛЕАРКЕ
ВОДА се у Француској највише користи у пољопривреди, укупно 45 одсто потрошње, затим за хлађење у нуклеаркама електричних централа у висини од 31 одсто, док на конзумирање међу становништвом отпада 21 одсто.
Препоручујемо

ФРАНЦУСКА ПРЕМИЈЕРКА: Сигурнија сам у снабдевање енергијом у наредним недељама
03. 01. 2023. у 09:54

МИЛИОН ЉУДИ НА ЈЕЛИСЕЈСКИМ ПОЉИМА: Уз ватромет са Тријумфалне капије у ново лето (ФОТО)
01. 01. 2023. у 14:45

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве
НАКОН Литваније, и летонске власти забраниле су прелет српског авиона до Москве у коме је требало да буде председник Србије Александар Вучић, сазнају "Новости".
06. 05. 2025. у 18:27

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!
У САВЕТУ безбедности Уједињених нација је у току редовна полугодишња седница о ситуацији у БиХ на којој је руски амбасадор Василиј Небензја изјавио је да Кристијан Шмит нема право да говори у име међународне заједнице у Савету безбедност, а онда изашао из сале не желевши да га слуша.
06. 05. 2025. у 17:03

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (4)