НЕМЦИ ПРОФИТИРАЛИ ОД ИЗВОЗА ОРУЖЈА: Зарадили преко девет милијарди евра
У ИСТОРИЈИ СР Немачке само је прошле године извоз оружја био већи и вредео је 9,35 милијарди евра, преноси дпа. Више од четвртине оружја је ове године отишло у Украјину, од 1. јануара до 22. децембра, подаци су које је министарство привреде саопштило на захтев посланице Левице Севим Дагделен. Агенција дпа има увид у документ.
Фото Танјуг/АП
Странке владајуће коалиције - социјалдемократе и Зелени - биле су прошле године тражиле да се извоз оружја заправо смањи и да се за то усвоји одговарајући закон о контроли испорука. Међутим, рат у Украјини је довео до обрта. Канцелар Олаф Шолц је у свом говору у фебруару најавио раскид са принципима којих се Немачка држала деценијама: да не шаље оружје у подручја где су сукоби.
Влада је после тога одобрила извоз наоружања у Украјину од 2,24 милијарде евра. Отишло је и тешко наоружање - противваздушни тенкови Гепард, 14 хаубица 2000, пет вишецевних бацача ракета и противваздушни систем Ирис-Т.
Али Немачка је у друге земље извезла оружје "тешко" више од шест милијарди евра. Поређења ради, за 16 година владавине Ангеле Меркел цифра од шест милијарди премашена је свега пет пута.
Левичарска посланица Дагделен оштро је критиковала владу наводећи да "бескрупулозно испоручује оружје у ратна и кризна подручја и профитира од сукоба и смрти".
На листи земаља у које је из Немачке, после Украјине, испоручено највише оружја су Холандија (1,83 милијарди евра), Сједињене Државе (863,7 милиона), Велика Британија (453 милиона) и Мађарска (249,2 милиона) - све четири су чланице НАТО.
Међу првих 10 су и Аустралија (196,1 милион евра), Сингапур (175,1 милион) и Јужна Кореја (166,5 милиона) које нису чланице НАТО, нити Европске уније. Аустралија се, међутим, у извозној статистици изједначава са земљама НАТО.
Извоз оружја у треће земље у укупној вредности пао је са 63,6 на 38,7 одсто у односу на претходну годину. Висок удео у 2021. је највише због Египта, којем је влада Ангеле Меркел одобрила слање ратних бродова, система ПВО и друго оружје за 4,34 милијарде евра.
У својих последњих девет дана претходна влада је прошле године одобрила извоз од скоро пет милијарди евра, иако је била у техничком мандату. Само зато је тада и оборила рекорд са више од девет милијарди евра вредног оружја које су немачке фирме извезле.
Подаци за ову годину су до 22. децембра, а коначни се очекују почетком јануара.
(ДПА)
БОНУС ВИДЕО: ВОЈНЕ ВЕЖБЕ У БЕЛОРУСИЈИ - Заједнички маневри руских и белоруских снага
Препоручујемо
ПОРАЖАВАЈУЋА СТАТИСТИКА У САД: Више од 6.000 деце жртве ватреног оружја
27. 12. 2022. у 21:16
РАТ У УКРАЈИНИ: Зеленски очекује још ПВО система - обавио важан разговор (ФОТО/ВИДЕО) (ФОТО/ВИДЕО)
27. 12. 2022. у 06:49 >> 01:05
ОГОЛИО ДУШУ: Огласио се момак који се последњи сликао са Иваном пре трагедије
27. 12. 2022. у 12:12
"ТИ СИ КРЕТЕН!" Жестока свађа у студију Хит твита, Бабић ударио на Антонијевића
ЖЕСТОКА свађа избила је вечерас у студију телевизије "Пинк" у емисији Хит Твит где гостују председница Народне Скупштине Србије Ана Брнабић, правник Милан Антонијевић и бизнисмен Бранко Бабић.
16. 11. 2025. у 21:55
ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.
13. 11. 2025. у 10:54
ЗВУЦИ СЕКСА У БРИТАНСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: После скандала - ухапшена два мушкарца
ДВОЈИЦА мушкарца ухапшена су, па пуштена на слободу уз кауцију, након што је мобилни телефон постављен у Доњем дому британског парламента како би пуштао "сексуалне звукове" током посланичких питања британском премијеру Киру Стармеру.
16. 11. 2025. у 20:32
Коментари (0)