НОВА ПРЕПОРУКА ЕУ О СКРИНИНГУ РАКА: Циљ - смањење смртности и учесталости опаке болести

Дејана Калинић
Дејана Калинић

09. 12. 2022. у 20:01

САВЕТ министара здравства ЕУ данас је државама чланицама предложио нову препоруку о скринингу рака, како би се смањила смртност од ове болести и учесталост инвазивних карцинома.

НОВА ПРЕПОРУКА ЕУ О СКРИНИНГУ РАКА: Циљ - смањење смртности и учесталости опаке болести

Фото Shutterstock

Рак је главна болест и узрок смрти широм Европе.

У 2020. години, процењује се да је код 2,7 милиона људи у Унији дијагностикован рак. Док је претходна препорука за скрининг рака из 2003. године била ограничена на рак дојке, грлић материце и колоректални рак, државе чланице су се сложиле да треба проширити ове провере код грађана.

Скрининг омогућава откривање карцинома у раној фази или чак и пре него што се појаве или постану инвазивни.

Неке лезије се тада могу ефикасније лечити са већом шансом да се пацијенти излече. Да би се спречио и дијагностиковао рак плућа, земље треба да истраже изводљивост и делотворност скрининга, уз коришћење ниских доза компјутеризоване томографије.

Посебну пажњу треба посветити идентификацији особа који имају висок ризик. У скринингу рака простате, треба да се узме у обзир тренутно стање знања и количину опортунистичког скрининга, а земље треба да процене изводљивост и делотворност спровођења организованих програма.

За рак желуца, земље и региони са високом инциденције ове болести требало би да размотре стратегије скрининга рака.

Што се тиче рака грлића материце, препорука предвиђа да државе чланице треба да размотре прилагођавање узраста и интервала индивидуалном ризику на основу историје вакцинације појединаца против хуманог папилома вируса, који може изазвати рак грлића материце али и на другим органима.

Што се тиче рака дојке, Савета предлаже доњу старосну границу од 45 година и горњу старосну границу од 74 године, поред препорученог скрининга за жене од 50 до 69 година са мамографијом.

Савет ЕУ препоручује и да се осигурају "адекватне, благовремене и комплементарне дијагностичке процедуре и третмани за оне појединце са позитивним тестом скрининга".

Они треба да узму у обзир "људске и финансијске ресурсе и своје здравствене капацитете када спроводе програме скрининга рака".

Међутим Савет подвлачи да “постоје и инхерентна ограничења која могу имати негативне ефекте на прегледану популацију”, која укључују “лажно позитивне или лажно негативне резултате, прекомерну дијагнозу и накнадно прекомерно лечење, као и ризике који потичу од метода скрининга и тестирања”.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.

30. 04. 2025. у 16:55

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: Било је лепо...

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."

НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.

04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11

Коментари (0)

НОВОСТИ САЗНАЈУ: Вучић на послу од 7. маја - има заказане састанке одмах после Ђурђевдана