КИЈЕВ СЕ НАМЕРАЧИО НА УПЦ: Откривено како ће се одузимати имовина канонској цркви у Украјини

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

04. 12. 2022. у 20:45

НАРОДНИ посланик, члан Одбора Врховне раде за националну безбедност и одбрану Украјине Фјодор Вениславски, у интервјуу 24 каналу открио је како ће се Украјинској православној цркви одузимати имовина.

КИЈЕВ СЕ НАМЕРАЧИО НА УПЦ: Откривено како ће се одузимати имовина канонској цркви у Украјини

Фото Танјуг/АП

-Кијевско-печорска лавра је споменик од националног значаја. Она је државна својина. Већина култних места које користи УПЦ је у државном власништву, рекао је народни посланик.

Према његовим речима, Одбор за националну безбедност и одбрану је наложио да се провери законитост имовине коју користи УПЦ и да се, уколико дође до проблема, предузму одговарајуће мере за раскид закупа.

-Према Закону о слободи савести, ако две или више верских организација полажу право на имовину, ред или редослед коришћења имовине могу одредити саме верске организације. Ако договора нема, одлуку доносе државни органи. Дакле, одлука Савета за националну безбедност и одбрану је у складу са законом и Уставом Украјине, додао је Вениславски.

Председник Украјине Владимир Зеленски наложио је влади да у року од два месеца поднесе Врховној ради предлог закона о спречавању деловања у земљи верских организација „повезаних са центрима утицаја у Руској Федерацији“. У том периоду Влада ће морати да провери да ли Украјинска православна црква испуњава услове за коришћење имовине на територији Кијевско-печерске лавре.

sputnikportal.rs

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦНН ОБЈАВИО ДА ЈЕ ИРАН ПРОГЛАСИО ВЕЛИКУ ПОБЕДУ, ТРАМП ПОЛУДЕО Саопштење је велика превара, надлежни утврђују да ли је почињено кривично дело

ЦНН ОБЈАВИО ДА ЈЕ ИРАН ПРОГЛАСИО ВЕЛИКУ ПОБЕДУ, ТРАМП ПОЛУДЕО Саопштење је велика превара, надлежни утврђују да ли је почињено кривично дело

ИРАН је саопштио да је остварио велику победу и приморао Сједињене Америчке Државе да прихвате његов план у 10 тачака, наводи се у саопштењу Врховног савета за националну безбедност Ирана које су пренели државни медији, тврди ЦНН. Трамп је на обајву ЦНН-а експресно реаговао и оптужио их за превару.

08. 04. 2026. у 02:39

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

САМОУБИСТВО БИВШЕГ МИНИСТРА МУП-А ИСПРЕД СКУПШТИНЕ: Оставио 3 коверте, одузео себи живот због Хашког трибунала

САМОУБИСТВО БИВШЕГ МИНИСТРА МУП-А ИСПРЕД СКУПШТИНЕ: Оставио 3 коверте, одузео себи живот због Хашког трибунала

На данашњи дан, 11. априла 2002. године, на улазу у здање Дома Народне Скупштине Србије (тадашње Скупштине СРЈ) у Београду, бивши министар унутрашњих послова Србије Влајко Стојиљковић извршио је самоубиство, непосредно након усвајања Закона о сарадњи са Хашким трибуналом. Преминуо је два дана касније од последица рањавања.

11. 04. 2026. у 21:30 >> 21:39

Коментари (1)

СТИГЛЕ ПРВЕ НЕЗВАНИЧНЕ АНКЕТЕ, ЗАТВОРЕНА БИРАЛИШТА У МАЂАРСКОЈ: Срушен апсолутни рекорд на изборима