БУГАРСКА ПОЛИТИЧАРКА: О каквим авионима Ф-16 од 1,3 милијарде долара причате када не знамо како ћемо да преживимо зиму
БУГАРСКА у условима тренутне кризе не би требало да купује нову партију авиона Ф-16, сматра лидер Бугарске социјалистичке партије, бивша премијерка и бивша министарка економије Корнелија Нинова.
Фото Танјуг/АП
Она је на такав начин прокоментарисала недавну одлуку техничке владе да потпише пројекат инвестиционих трошкова за набавку још осам ловаца. Њихова вредност би требало да буде 1,3 милијарди долара и очекује се да ће они стићи у Бугарску 2027. године.
-Влада је потписала инвестициони пројекат за куповину осам нових авиона Ф-16. И то у овом кризном тренутку, када народ не може да преживи зиму, ми планирамо да издвојимо две милијарде лева (милион евра) за још осам авиона Ф-16, који ће доћи 2030. године?! То је апсурдно, изјавила је Нинова телевизији бТВ.
Она је уверена, да у случају да се формира нова влада са учешћем социјалиста, њена партија неће дозволити да се на авионе потроше средства која могу да се преусмере на пензије. Нинова је истакла да је за Бугарску сада важније питање опстанка него да Бугарска има јаку одбрану.
-Бугарској војсци је потребна модернизација, ми смо увек подржавали дату политику. Међутим, сустигла нас је таква криза да је најважније питање како преживети зиму, изјавила је она.
Подсетимо, Бугарска је 2019. године од Сједињених Америчких Држава купила осам ловаца Ф-16 у вредности од скоро 1,26 милијарди долара, који ће ући у употребу 2023. и 2024. године. Међутим, две године пре потписивања уговора политичари и експерти су изражавали различита мишљења о оправданости такве куповине. Током 2018. године је парламент Бугарске изгласао куповину америчких авиона, а председник Бугарске Румен Радев је целокупну процедуру избора нових ловаца назвао „трујумфом лобирања“. Првобитно су у конкурсу учествовала три ловца (шведски Грипен, италијански Еурофајтер и амерички Ф-16), а влада је планирала да плати много мању суму. Бојко Борисов, који је тада био премијер Бугарске, је сматрао да је Ф-16 најбољи избор.
sputnikportal.rs
БОНУС ВИДЕО - ИЗГРАДЊА ГАСОВОДА СРБИЈА-БУГАРСКА: Премијерка Брнабић присуствовала почетку радова
Препоручујемо
НЕСРЕЋА НАДОМАК БАЗЕ БЕЗМЕР: Срушио се бугарски војни авион, пилот се катапултирао
28. 09. 2022. у 18:53
"ТИ СИ КРЕТЕН!" Жестока свађа у студију Хит твита, Бабић ударио на Антонијевића
ЖЕСТОКА свађа избила је вечерас у студију телевизије "Пинк" у емисији Хит Твит где гостују председница Народне Скупштине Србије Ана Брнабић, правник Милан Антонијевић и бизнисмен Бранко Бабић.
16. 11. 2025. у 21:55
ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.
13. 11. 2025. у 10:54
ЗВУЦИ СЕКСА У БРИТАНСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: После скандала - ухапшена два мушкарца
ДВОЈИЦА мушкарца ухапшена су, па пуштена на слободу уз кауцију, након што је мобилни телефон постављен у Доњем дому британског парламента како би пуштао "сексуалне звукове" током посланичких питања британском премијеру Киру Стармеру.
16. 11. 2025. у 20:32
Коментари (2)