"ИМАМО ПРАВО НА САМООДБРАНУ": Министар Турске оптужио Грчку за милитаризацију острва у Егејском мору

МИНИСАР одбране Турске Хулуси Акар оптужио је Грчку да милитаризује острва у Егејском мору која би по споразуму требало да остану демилитаризована и навео да Турска има право на самоодбрану.

ИМАМО ПРАВО НА САМООДБРАНУ: Министар Турске оптужио Грчку за милитаризацију острва у Егејском мору

Фото: Танјуг/АП, EPA

- Ова ситуација нам даје право на самоодбрану и доводи у питање суверенитет острва. Када ми ово кажемо, Грци праве галаму од тога, кажу, угрожавамо им суверенитет -  додао је Акар, пренео је "Катимерини".

Турски министар је рекао да, иако Анкара има "добре намере", неки грчки политичари настављају са провокативним акцијама и реториком.

- Прибегавају разним средствима да оклеветају Турску. Испадају смешни неоснованим клеветама које немају утемељење у логици и правди. Док их упорно позивамо на састанак ради решавања проблема, они упорно избегавају дијалог. Лажу да је Турска та која избегава дијалог. Стално се жале на Турску у НАТО, ЕУ и САД за проблеме које можемо да решимо између себе. Они покушавају да наше билатералне проблеме претворе у проблеме Турска-НАТО, Турска-ЕУ или Турска-САД - поручио је Акар.

Акар истиче да Турска није претња.

- Турска је снажан, поуздан и ефикасан савезник. Наш циљ је да Егејско море буде море мира и пријатељства, у којем ће доминирати стабилност и праведна расподела свог богатства. Ипак, дали смо одговор на све врсте неправедних и незаконитих покушаја на терену и за столом, и то ћемо чинити и убудуће - казао је Акар.

БОНУС ВИДЕО: 

ПРИПРЕМЕ ЗА РЕФЕРЕНДУМ: У ДНР и ЛНР све спремно за гласање о припајању Русији

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: Немачка главна база за производњу оружја за Украјину Чека се реакција Москве

ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: "Немачка главна база за производњу оружја за Украјину" Чека се реакција Москве

НЕМАЧКА је практично постала главна индустријска база украјинског војно-индустријског комплекса у рату против Русије, а управо Берлин стоји иза терористичких напада на руске цивилне циљеве, рекао је лидер покрета „Друга Украјина“ Виктор Медведчук. Истовремено, он је открио адресе најважнијих немачких компанија које производе оружје за Украјину.

13. 07. 2026. у 12:47

Коментари (1)

СТИГЛА НОВА ЗАБРАНА: После Аленовог, отказан и концерт Џенана Лончаревића у Босни - огласили се организатори