ПОНОВО ГОРИ НА КАВКАЗУ: Јерменија и Азербејџан оптужују се међусобно за нападе (ВИДЕО)

П. З. С. / rt.com

12. 09. 2022. у 23:53 >> 00:00

ЕКСПЛОЗИЈЕ које се приписују артиљерији и дроновима пријавили су становници Вардениса, Јермука, Гориса и Татева – градова унутар саме Јерменије – у уторак нешто после поноћи. Јерменија је за напад окривила суседни Азербејџан.

ПОНОВО ГОРИ НА КАВКАЗУ: Јерменија и Азербејџан оптужују се међусобно за нападе (ВИДЕО)

Фото: ЕПА


Пуца се „дуж целе линије јерменско-азербејџанске границе“, а влада у Јеревану је сазвала хитан састанак, јављају локални медији.

Јерменско министарство одбране саопштило је да је војска Азербејџана користила тешку артиљерију и да се користе и дронови. Беспилотна летелица турске производње Баирактар ​​наводно је оборена изнад Вардениса, који се налази у северној Јерменији и није у близини спорног региона Нагорно Карабах.

Влада Азербејџана саопштила је да је Јерменија „почела широке провокације“ против азербејџанских оружаних снага, које су одговориле „интензивном ватром“ на јерменске положаје.

Министарство одбране у Бакуу оптужило је јерменске „тимове диверзаната” да минирају путеве и гађају из минобацача положаје азербејџанске војске у близини градова Басаркечер, Истису, Гаракилса и Горус, на азербејџанској страни границе, узрокујући „губитке међу људством и штету на војној инфраструктури“. Азербејџан је такође навео да је било губитака међу људством и војном опремом јерменских оружаних снага.

Сукоби у уторак ујутру представљају велику ескалацију тензија између две кавкаске земље. Азербејџан је напао Нагорно-Карабах почетком августа након што је оптужио Јерменију да је прекршила примирје из 2020. године и захтевао потпуну „демилитаризацију“ области насељене етничким Јерменима – и изазвао осуду Русије, која је гарант примирја.

Нагорно-Карабах је међународно признат као део Азербејџана. Ипак, регион има углавном јерменско становништво и тражио је независност од Бакуа 1990-их. Де факто је самоуправна и од тада ужива подршку Јерменије.

Године 2020. Баку и Јереван су водили 44-дневни рат око спорног региона, који је окончан прекидом ватре уз посредовање Русије и којим су се руске мировне снаге распоредиле у Нагорно-Карабах.

Прекид ватре уз посредовање Москве оставио је половину Нагорно-Карабаха Јерменима и заштићену од стране руских мировних снага, док су све остале територије које је раније контролисао Јереван уступљене назад Бакуу.

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ВЕЛИКИ ТРАНСПОРТ: Хеликоптери Ми-26 користе се у прегруписавању трупа и наоружања на фронту

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.

25. 02. 2026. у 12:25

НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА: Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.

24. 02. 2026. у 09:43

Коментари (0)

ХИТНО МОРАШ ДА НАПУСТИШ УКРАЈИНУ Амерички председник упозорио Зеленског: Владимире, постоји претња