ИСТИНА ЋЕ НАЋИ ПУТ: Захарова о Запорошкој нуклеарној електрани

12. 08. 2022. у 23:32

ПОЗИЦИЈА генералног секретара УН Антонија Гутереша у вези са Запорошком нуклеарном електраном покреће низ питања, посебно имајући у виду да није упутио никакав сигнал Кијеву, оценила је портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова.

ИСТИНА ЋЕ НАЋИ ПУТ: Захарова о Запорошкој нуклеарној електрани

Фото: ЕПА

Према њеним речима, Москва није уверена да Секретаријат УН неће ометати упућивање нове експертске мисије Међународне агенције за нуклеарну енергију (ИАЕА) у нуклеарку.

У Савету безбедности Уједињених нација синоћ је одржана седница о Запорошкој нуклеарки а коментаришући исход, Захарова је рекла да позиција генералног секретара УН и даље покреће питања, пренео је Спутњик.

- Никаквих сигнала украјинском руководству с његове стране није било. Он или није способан или не жели да призна реалност, јер како другачије објаснити неодлучност која се граничи са попустљивошћу када су у питању украјински напади на нуклеарку? - запитала се она.

Захарова је казала да управо због опструкција од стране генералног секретара и Секретаријата на чијем је челу почетком лета није реализована практично усаглашена и припремљена међународна мисија ИАЕА.

Нисмо уверени да се то неће поновити када поново будемо припремали мисију на чијем челу ће бити секретар ИАЕА Рафаел Гроси, додала је она.

Захарова је истовремено позвала Кијев да не ствара нове потешкоће када је реч о слању мисије ИАЕА у Запорошку нуклеарку.

- Узнемирили су нас покушаји украјинског представника у сали Савета безбедности да диктира ИАЕА услове реализације будуће мисије. Ако су са друге стране океана и у европским престоницама заиста заинтересовани да се мисија реализује, сада је прилика да се потчињени ставе на место - нагласила је она.

Према њеним речима, истина ће свакако наћи свој пут и експерти ИАЕА ће посетити нуклеарку и видеће својим очима. "Позивамо украјинску страну и њене покровитеље да не стварају потешкоће када је реч о важном о одговорном послу ИАЕА", навела је Захарова.

БОНУС ВИДЕО - БОРБЕНА АКТИВНОСТ "УРАГАНА": Снимци Министарства одбране Русије

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЖЕСТОКО ПРЕТИО ИРАНУ, ПОМЕНУО И СРБИЈУ: Амерички председник оборио рекорд, говорио скоро два сата пред Конгресом

ТРАМП ЖЕСТОКО ПРЕТИО ИРАНУ, ПОМЕНУО И СРБИЈУ: Амерички председник оборио рекорд, говорио скоро два сата пред Конгресом

АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп поставио је рекорд у најдужем говору о стању нације, који је трајао један сат и 50 минута, надмашивши рекорд који је Бил Клинтон поставио током свог последњег обраћања 2000. године.

25. 02. 2026. у 07:31

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.

16. 02. 2026. у 15:09

НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА: Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.

24. 02. 2026. у 09:43

Коментари (2)

ПЛАНИРАЈУ НАПАДЕ НА ГАСОВОДЕ ИСПОД ЦРНОГ МОРА, АЛИ ПОСЛЕДИЦЕ ЋЕ БИТИ КАСТАСТРОФАЛНЕ И ПО ЕВРОПУ Путин упозорио на нападе на Турски ток