СИ РАЗУМЕ ПУТИНОВЕ ЗАХТЕВЕ О НАТО: Четворосатни разговори председника Русије и Кине у Пекингу, заједничко саопштење о међународним односима
КИНА подржава предлог Русије да се направе дугорочне правне обавезе и гаранције безбедности у Европи и против је ширења НАТО-а. Москва и Пекинг позивају НАТО да одустане од идеологије "хладног рата" и да уважава суверенитет, безбедност и интересе других земаља, каже се у заједничкој изјави о међународним односима у наступајућој новој епохи и глобалном стабилном развоју коју су јуче у Пекингу потписали председници двеју земаља, Си Ђинпинг и Владимир Путин.

Владимир Путин и Си Ђинпинг, Фото АП
Њихов сусрет потрајао је пуна четири сата. Камере су забележиле да се, због епидемиолошке ситуације, Путин и Си нису руковали, али је разговор био "јако срдачан".
Како је изјавио министар спољних послова Сергеј Лавров, најише се разговарало о садашњој лошој међународној ситуацији како на западним границама Русије, тако и у Азији у близини Кине.
Обе земље су против формирања затворених блоковских структура у региону Азије и Тихог океана које негативно утичу на мир и стабилност. У споменутом важном документу Кина и Русија још једном подржавају заједничку изјаву пет држава са атомским наоружањем, који су против трке у наоружању и залажу се да не дође до атомског рата.
Русија и Кина су озбиљно забринуте стварањем тространог партнерства безбедности - САД, Велика Британија и Аустралија - који су најавили сарадњу око атомских подморница што може да доведе до трке у наоружању у региону.
Кина и Русија, заједничком изјавом њихових председника, позвале су САД да прихвати предлог Москве и одустане од планова размештања ракета средњег и малог домета у Европи и азијско-тихоокеанском региону.
Двојица лидера су у изјави поменули и проблем тероризма, предлажући да се формира заједнички глобални антитерористички фронт у ком би главну улогу имала ОУН.

Фото АП
НАФТА ПРЕКО КАЗАХСТАНА
У Пекингу је Игор Сечин, председник "Росњефта", потписао нови десетогодишњи уговор са кинеском нафтно-гасном државном компанијом. "Росњефт" ће продавати годишње Кини 100 милиона тона нафте. Сирова нафта ће се транспортовати преко Казахстана. И "Гаспром" ће повећати испоруке гаса Кини, годишња испорука ће бити 48 милијарди кубика гаса. Путин и Си су у заједничкој изјави најавили интензивирање економске сарадње, укључујући и Арктик.
Препоручујемо

ПОТПИСАНА ДВА ИЗУЗЕТНА УГОВОРА: Нафта и гас темељи будуће сарадње Русије и Кине
04. 02. 2022. у 17:56

ЋУТИ, АЛИ ОСМЕХ ГОВОРИ СВЕ: Путин на отварању ЗОИ у Пекингу (ГАЛЕРИЈА)
04. 02. 2022. у 14:17 >> 18:27

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)