ГЕНЕРАЛНИ ШТРАЈК РАДНИКА У ИТАЛИЈИ: Протествују због економске политике, траже већу помоћ за слабије плаћене
ДВА од три највећа италијанска синдиката организовала су данас једнодневни генерални штрајк у знак протеста против владине економске и буџетске политике, захтевајући већу помоћ за слабије плаћене раднике.
Фото Танјуг/АП
Протести су директан изазов коалиционој влади премијера Марија Драгија, али су изазвали и поделу унутар радничког покрета, при чему је други највећи синдикат у земљи одбио да учествује у штрајку, извештава Ројтерс.
Неколико хиљада људи, машући црвеним и плавим заставама синдиката ЦГИЛ и УИЛ, одржало је митинг у центру Рима на којем су њихови лидери оптужили владу да игнорише проблеме слабије плаћених радника који су суочени са растућим ценама енергије.
-Изразићемо друштвено незадовољство политиком земље. Морамо да проговоримо и било би добро да нас саслушају они у парламенту, рекао је лидер синдиката ЦГИЛ, Маурицио Ландини.
Штрајк је изазвао минималне поремећаје у земљи. Локална управа за саобраћај у Риму саопштила је да је било кашњења само на једној од три градске метро линије, док су националне железнице саопштиле да возови великих брзина саобраћају нормално. Највећи италијански произвођач аутомобила Стелантис није имао прекид у раду, рекао је Ројтерсу један извор.
Када су синдикати најавили протест раније овог месеца, навели су проблеме на које се жале, укључујући владину пензиону, образовну и индустријску политику.
Посебно су незадовољни планом смањења пореза јер, како кажу, највише иде у корист оних који зарађују око 50.000 евра годишње. Додају да би било боље да се новац потроши на смањење трошкова рада.
-Данас је почетак мобилизације, јер сматрамо да земљу треба променити пореском и пензионом реформом, рекао је Ландини.
Дуго обећавано смањење пореза укључено је у буџет за 2022, који би требало да буде представљен парламенту следеће недеље и који треба да се усвоји до краја године.
Владини званичници су се неколико пута састали с представницима синдиката док су радили на предлогу буџета, а следеће недеље би требало да одрже додатне разговоре о високо задуженом пензионом систему.
-Што се синдиката тиче, влада нема намеру да их казни. Постоји спремност да се разговара, да се размене мишљења, да се саслуша, рекао је Драги јуче у парламенту.
Синдикати ЦГИЛ и УИЛ имају укупно више од седам милиона чланова, а многи од њих су пензионери које критичари оптужују да су изгубили контакт са обичним радницима.
-Суочени смо са фарсичним штрајком против Италије и њених радника. ЦГИЛ би требало да нам помогне да обновимо земљу, а не да је блокирамо, изјавио је данас лидер Лиге Матео Салвини, чија је десничарска странка у Драгијевој широкој коалицији.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
ИТАЛИЈА ПООШТРАВА МЕРЕ ПРОТИВ КОРОНЕ: Ограничења за доласке из земаља ЕУ
15. 12. 2021. у 17:33
ЗАРАЗИО СЕ ПУТУЈУЋИ АВИОНОМ? Нови пацијент заражен омикроном регистрован у Италији
02. 12. 2021. у 16:28
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера
ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.
10. 07. 2026. у 12:18
ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ "СРЕЋНИ ЉУДИ"? "Морала сам да побегнем..."
ДУБРАВКА Мијатовић напустила је серију 'Срећни људи' из личних разлога, а не због хонорара.
10. 07. 2026. у 15:07
Коментари (0)