ДОБАР САВЕТ РИЈАДУ: Упоредите руске ПВО системе са америчким Патриотима
ПРОТИВРАКЕТНИ систем који је развио Алмаз-Антеј, руски одбрамбени извођач, за стране купце је специјализовао пво систем који би био од посебног интереса за Саудијску Арабију, објаснио је војни експерт за РТ.
Фото принтскрин твзвезда.ру
Саудијском руководству “добар савет” би био да обрати пажњу на нови систем, назван Абакан, предложио је Михаил Ходаренок, пензионисани пуковник који је служио у руским Ваздушно-космичким снагама.
Овај систем може да ублажи практично све бриге које краљевство има у погледу одбране од тактичких балистичких пројектила уз минималне трошкове и максималну ефикасност.
То је управо претња са којом се Саудијска Арабија тренутно суочава од својих противника у Јемену, који редовно испаљују балистичке пројектиле, укључујући и на саму Саудијску Арабију. Ријад се са овим проблемом носи испаљујући бараже ракета са постављених система земља-ваздух америчке производње МИМ-104 Патриот.
Као специјализовано средство, нови руски систем може да одради посао боље од Патриота, који су дизајнирани да пресретну шири спектар претњи, тврди Ходаренок.
-Пре Абакана нико није направио систем противваздушне одбране за ову уску примену. Баш као што не постоји систем дизајниран да сруши специфично А-10 Тандерболр или чак посебно крстареће ракете које се лансирају из ваздуха или са брода. Савремени системи имају тенденцију да буду вишенаменски, рекао је он.
Радар руског система за откривање и циљање, 98Л6АЕ Јенисеј-Е, може се користити за континуирано праћење одређеног сектора – што би било неопходно у случају Саудијске Арабије – и може открити циљеве попречног пресека од чак 0,01 квадратни метар ( 0,10 квадратних стопа), према спецификацијама.
Лансер је у суштини исти као код С-300В4. Пресретач се лансира вертикално, што може уштедети кључне секунде током постављања. Потребно је око три минута да се припреми унапред постављена батерија Абакан, или 15 минута ако је систем распоређен након репозиционирања, рекао је Алмаз-Антеи.
Сам пресретач, 9М82МДЕ, је модификација теже ракете која се користи у систему С-300В4. Алмаз-Антеј је рекао да нови систем може да обара балистичке ракете које долазе брзином до 4.000 метара (13.000 стопа) у секунди на домету између 12 и 40 км (седам и 12 миља) и на висинама од 2 до 30 км (један до 18 миља). Пуна батерија од четири лансера имала би на располагању осам пројектила и могла би их све испалити како би истовремено срушила до четири циља.
Релативна једноставност и аутоматизација руских система значи да им је за рад потребно мање обученог особља.
Потенцијални страни купци могли су да погледају Абакан у новембру, током Dubai Air Show 2021, иако Алмаз-Антеи није укључио опционо командно-контролно возило у демонстрацију.
БОНУС ВИДЕО: Гореће небо и земља: Овога треба да се плаше непријатељи Србије
Препоручујемо
СТИЖУ ЈОШ ТРИ ДИВИЗИОНА „ПАНЦИР-С“: Руски генерал - ПВО ће бити још снажнији (ВИДЕО)
10. 12. 2021. у 13:43
РУСКИ СТРАТЕШКИ БОМБАРДЕРИ У ПАТРОЛИ: Борбену пратњу Ту-95 дали Су-35 (ВИДЕО)
15. 12. 2021. у 17:13
ДОМЕТ С-400 РАСПОРЕЂЕНИХ У БЕЛОРУСИJИ: Колико далеко морају да беже НАТО авиони
12. 12. 2021. у 16:34
ШТА СПРЕМАЈУ БРИТАНЦИ НА БАЛКАНУ: Специјалац одржао састанак са војим лидерима Албаније, Црне Горе, БиХ, Македоније и Приштине
СПЕЦИЈАЛНИ изасланик Велике Британије за Западни Балкан Карен Пирс организовала је састанак са војним лидерима Албаније, Црне Горе, Северне Македоније, БиХ и самопроглашеног Косова, које је представљао заменик команданта КБС-а генерал-мајор Енвер Чикаћи.
13. 11. 2025. у 15:48
ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.
13. 11. 2025. у 10:54
ПЕРСОНА НОН ГРАТА: "Тијана, шта ће Томпсон на твом концерту?"
"Па, никад се не зна..."
12. 11. 2025. у 11:04
Коментари (0)