ПРЕГОВОРИ У ЋОРСОКАКУ: Румунској владајућој коалицији прети раскол

ПРЕГОВОРИ између партнера у владајућој румунској коалицији нису успели да доведу до договора о подршци либералном премијеру Флорину Читуу.

ПРЕГОВОРИ У ЋОРСОКАКУ: Румунској владајућој коалицији прети раскол

Фото: Јутјуб/Принтскрин

Мањински партнери у коалицији настоје, наиме, да оборе премијера тражећи да се гласа о поверењу Читуу, при чему тај предлог подржавају и ултранационалисти, преноси Ројтерс.

Раскол унутар центристичке коалиције састављене од три партије, укључујући групацију етничких Мађара и мањинску партију УСР-Плус, могао би да угрози амбициозну агенду владе чији је циљ да смањи садашњи буџетски и трговински дефицит Румуније.

- Ми се надамо да ћемо имати новог премијера како би наша коалиција могла да напредује, али без Флорина Читуа - изјавио је лидер партије УСР Дан Барна, додајући да су изгубили поверење у њега.

Коалиција заједнички контролише 56 одсто парламента. Барна је додао да је његова партија скупила 123 потписа за гласање о поверењу премијеру, уз помоћ националистичке странке АУР, након што је министар правде из редова те странке смењен пошто се успротивио плану за финансирање развоја локалне инфратструктуре.

Да би прошао предлог о гласању о поверењу премијеру потребно је да добије најмање 234 гласа, при чему је потребно да га подржи највећи број посланика левичарске опозиције Социјалдемократа. Они, међутим, нису експлицитно навели како ће гласати.

Читу је раније данас позвао своје партнере да остану јединствени како би могли да обнове економију после пандемије корона вируса, упркос сукобу због смене министра правде и другим политичким несугласицама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

МИСТЕРИЈА КОЈА ГОДИНАМА ПРОГАЊА СРБИЈУ: Шта је мајка пронашла на месту где је страдао њен син?

МИСТЕРИЈА КОЈА ГОДИНАМА ПРОГАЊА СРБИЈУ: Шта је мајка пронашла на месту где је страдао њен син?

ФИЛИП Томовић имао је 17 година када је његов живот трагично прекинут, а случај његове смрти годинама касније остао је један од најпотреснијих догађаја који се повезује са причама о деловању сатанистичких и окултних група у Србији.

09. 07. 2026. у 13:29

СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ! Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава

"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава

АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.

06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21

Коментари (0)

Конкурс је отворен: ко закасни – остаје без шансе за РОМА Цомпанy субвенције