ШПАНИЈА ПОДРЖАВА ПОКРЕТ ЗА НЕЗАВИСНОСТ ЗАПАДНЕ САХАРЕ? Шпански суд одбацио захтев за истрагу против Брахима Галија
ШПАНСКИ врховни суд одбацио је данас захтев за истрагу о наводним ратним злочинима и геноциду у Западној Сахари, за који је осумњичен лидер покрета за независност те области Брахим Гали, а чија је хоспитализација у Шпанији изазвала дипломатски спор са Мароком.
Foto: Printskrin Youtube
Галија и лидере Полисарио Фронта су оптужили активисти за људска права и појединци из Западне Сахаре за геноцид, убиства, тероризам, мучење и нестанке, наводи се у судском документу, пренео је Ројтерс.
Гали се појавио пред судом раније овог месеца путем видео линка у склопу истраге, а његов је адвокат негирао било какав прекршај.
Врховни суд је донео пресуду да су наводне оптужбе против Галија застареле, уз додатак да нема довољно доказа за оптужбе о геноциду.
Пријем Галија на медицински третман у болницу у шпанском граду Логроњо у априлу без обавештавања Марока, изазвао је размирице између две земље.
Мароко је одговорио тако што је ублажио граничне контроле, дозволивши хиљадама миграната да уђу у Сеуту, шпанску енклаву на северу Африке.
Препоручујемо
МАДРИД ПРЕГОВАРА СА СЕПАРАТИСТИМА: Наставак дијалога најављен за септембар
30. 06. 2021. у 14:14
СУКОБ НА ГРАНИЦИ: Мигранти не одустају од уласка у Сеуту, гађали полицију камењем
20. 05. 2021. у 07:40
ЦНН ОБЈАВИО ДА ЈЕ ИРАН ПРОГЛАСИО ВЕЛИКУ ПОБЕДУ, ТРАМП ПОЛУДЕО Саопштење је велика превара, надлежни утврђују да ли је почињено кривично дело
ИРАН је саопштио да је остварио велику победу и приморао Сједињене Америчке Државе да прихвате његов план у 10 тачака, наводи се у саопштењу Врховног савета за националну безбедност Ирана које су пренели државни медији, тврди ЦНН. Трамп је на обајву ЦНН-а експресно реаговао и оптужио их за превару.
08. 04. 2026. у 02:39
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ШОК: "Амери НИСУ спашавали пилота - КРАЛИ су обогаћени уранијум! Катастрофа за Вашингтон"
БАГЕЈ је назвао операцију спасавања катастрофом за Вашингтон, јер иранска војска тврди да су њене снаге уништиле два хеликоптера Црни јастреб и два војно-транспортна авиона Ц-130.
06. 04. 2026. у 19:11
Коментари (0)