ГРЕНЛАНД ДОНОСИ ОДЛУКЕ У ИНТЕРЕСУ ПРИРОДЕ: Највеће острво на свету забрањује истраживања нафте
НАКОН блокирања експлоатације уранијума, нова влада Гренланда је најавила и забрану истраживања нафте на тој арктичкој територији.

Фото: Депоситпхотос
У одлуци објављеној 15. јула наводи се да је "одлучено да се суспендује тренутна нафтна стратегија и да се обуставе даља истраживања нафте на Гренланду", преноси РСЕ.
- Ово је логичан корак, јер влада озбиљно схвата климатску кризу. Одлука је такође донесена у интересу наше природе, у интересу нашег рибарства и у циљу концентрисања наше привреде на стварне потенцијале - рекла је чланица владе Наја Натаниелсен, преноси Цапитал.ба.
Истраживање нафте је последњих година на Гренланду већ било у застоју, па је ова одлука у великој мери симболична.
На изборима у априлу на власт је дошла левичарска еколошка странка. У складу са предизборним обећањима, влада тренутно води консултације у циљу усвајања закона о забрани истраживања и експлоатације уранијума на Гренланду.
Гренланд је данска самоуправна територија. Највеће је острво на свету и на њему је највећи национални парк.
Око 81 одсто површине Гренланда је покривено ледом.
(Б92)
Препоручујемо

ВАНРЕДНО У СЕЛИМА ПЕТРОВЦА НА МЛАВИ: Бујице оштетиле коловоз, све екипе на терену
19. 07. 2021. у 15:57

РУСКИ АВИОНИ УШЛИ У ДРЖАВУ НАТО, ЗАДРЖАЛИ СЕ 12 МИНУТА: "Ово је неприхватиљво и невиђено брутално"
ТРИ руска борбена авиона МИГ-31 ушла су данас у естонски ваздушни простор у области острва Вајндло без дозволе и остала у естонском ваздушном простору скоро 12 минута, пренео је естонски портал "Ерр.ее".
19. 09. 2025. у 17:00

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

УМРО ВЕЛИКИ ГЛУМАЦ Петровци: "Албанци ме звали 'српски шпијун', а кад треба - 'патриота'! Знам шта сам - никад ме нико није купио"
ГЛУМАЦ и професор глуме Енвер Петровци преминуо је данас у 72. години, а једну од последњих улога одиграо је између осталог у филму "Руски конзул", серији "Клан", "Јужном ветру", "Сенкама над Балканом", "Бољем животу"...
22. 09. 2025. у 16:07
Коментари (0)