ПЕНТАГОН УПОЗОРАВА: Свет се приближава нуклеарном рату – због Русије и Кине
СВЕТ се приближава нуклеарном рату, јер сви потенцијални противници Сједињених Америчких Држава, међу којима су Русија и Кина, развијају нове нуклеарне ракете, бомбардере и подморнице, пише „Дејли мејл“, позивајући се на извештај америчког Министарства одбране о нуклеарним операцијама.
Foto: Depositphotos
Поред тога, Северна Кореја је убрзала тестирања ракета које су у стању да стигну до континенталног дела САД, док Иран тренутно поседује технологије које му омогућавају да у року од годину дана направи нуклеарно оружје уколико буде желео, преноси британски лист.
Такође се истиче да су САД од 2010. покушавале да преговарају о смањењу нуклеарних капацитета, „али нико од потенцијалних противника није умањио улогу нуклеарног оружја у својој стратегији за националну безбедност, ни количину нуклеарног оружја којима располаже“. Штавише, додаје се, „они се одлучно крећу у супротном правцу“.
Пентагон тврди да је због тога у неколико делова света повећана вероватноћа избијања регионалних сукоба с учешћем противника који поседују нуклеарно оружје, а такође су повећане шансе да нуклеарна ескалација прерасте у кризу или сукоб.
Како наводи „Дејли мејл“, Русија и Кина представљају најозбиљније претње за САД због технологија и арсенала које поседују.
Подсетимо, Русија и САД су 2019. године изашле из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета, потписаног 1987. године који је захтевао од САД и СССР да униште све нуклеарне и конвенционалне балистичке и крстареће ракете копненог базирања домета од 500 до 5.500 километара.
Међутим, Москва и Вашингтон су ове године продужиле Споразум о смањењу стратешког офанзивног оружја (СТАРТ 3) и то је једини споразум о ограничењу наоружања између Москве и Вашингтона који је на снази. Споразум је продужен до 5. фебруара 2026.
(Спутњик)
Препоручујемо
ЗАХАРОВА: Падају завесе у причи о тровању хемијским оружјем у случају Наваљни
10. 07. 2021. у 17:45
ТРАЖЕ ПОМОЋ ОД РУСИЈЕ, ИНДИЈЕ И КИНЕ: Авганистан тоне у хаос, талибани напредују
10. 07. 2021. у 07:06
ЗЕЛЕНСКИ СА ПРВЕ ЛИНИЈЕ ФРОНТА ПОСЛАО ПОРУКУ ОЧАЈА: Руса је све више и више! Ситуација тешка и компликована
ПРЕДСЕДНИК Украјине Володимир Зеленски је изјавио да је ситуација на фронту тешка и компликована и да се повећава број руских снага.
20. 12. 2025. у 07:09
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
Објављени ИНТИМНИ кадрови Меланије Трамп из КУПАТИЛА - и то ЗЛАТНОГ! Доналд је питао да ли је видела, она му одговорила (ВИДЕО)
МЕЛАНИЈА је беспрекорно стилизована – шешири, штикле, фризура – све је у складу са њеним хладним и контролисаним имиџом
19. 12. 2025. у 19:01
Коментари (5)