"ЗАПАД НАМЕЋЕ СВОЈА ПРАВИЛА": Руски шеф дипломатије Лавров о укидању глобалног права
ЗАПАДНЕ земље намећу своја правила да би заменили постојеће инструменте међународног права и тако потврђују да настоје да "укину право" на светској политичкој сцени, предочио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров у ауторском чланку објављеном у руским листовима "Комерсант" и "Глобал аферс".
Фото: ЕПА
- Лепота тих "правила" Запада је у томе што у њима нема специфичног садржаја. Када неко делује супротно вољи Запада, они одмах узвраћају неутемељеним оптужбама, без доказа о "кршењу правила" и позивају се на право да "казне прекршиоце". Што су мање одређене оптужбе Запада, то се они осећају слободнијима да спроводе арбитрарне потезе и примењују прљаве тактике као вид притиска на своје супарнике. Током 1990-тих у Русији смо то називали "гажење права", указао је Лавров, преноси ТАСС.
Према речима руског шефа дипломатије, Русија и Кина су означене као "ауторитарне силе" и главна препрека да остваре планови зацртани током јунског самита.
- Ипак, Запад се највише фокусира на унутрашња питања у такозваним недемократским земљама и преобликовању тих земаља како би се што боље уклопиле у западне калупе. То подразумева усклађивање неког специфичног друштва и културе са идејама о демократији какве проповедају Вашингтон и Брисел - упозорио је Лавров.
Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров на крају је констатовао да Запад намерно избегава правне норме и изопштава их из правила која би наводно требало следити, али не даје валидна објашњења зашто би таква правила Запада требало да следе и други.
- На крају, ипак постоје хиљаде универзалних међународних правних инструмената којима се утврђују јасне обавезе сваке државе и транспарентни механизми за верификацију њиховог спровођења - закључио је руски шеф дипломатије.
Препоручујемо
ТУРСКА ПОКРЕНУЛА ВОЈНЕ ОПЕРАЦИЈЕ ШИРОМ ЗЕМЉЕ: Приведено око 200 осумњичених
08. 04. 2026. у 23:45
ТРАМП РАЗМАТРА КАЖЊАВАЊЕ ЧЛАНИЦА НАТО-А "Пали су на тесту јер су нам окренули леђа"
08. 04. 2026. у 23:21
ЦНН ОБЈАВИО ДА ЈЕ ИРАН ПРОГЛАСИО ВЕЛИКУ ПОБЕДУ, ТРАМП ПОЛУДЕО Саопштење је велика превара, надлежни утврђују да ли је почињено кривично дело
ИРАН је саопштио да је остварио велику победу и приморао Сједињене Америчке Државе да прихвате његов план у 10 тачака, наводи се у саопштењу Врховног савета за националну безбедност Ирана које су пренели државни медији, тврди ЦНН. Трамп је на обајву ЦНН-а експресно реаговао и оптужио их за превару.
08. 04. 2026. у 02:39
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ШОК: "Амери НИСУ спашавали пилота - КРАЛИ су обогаћени уранијум! Катастрофа за Вашингтон"
БАГЕЈ је назвао операцију спасавања катастрофом за Вашингтон, јер иранска војска тврди да су њене снаге уништиле два хеликоптера Црни јастреб и два војно-транспортна авиона Ц-130.
06. 04. 2026. у 19:11
Коментари (0)