УКРАЈИНА О ЧЛАНСТВУ У НАТО-у: Ћутање је највећа грешка Запада
ЋУТАЊЕ западних држава по питању чланства Украјине у НАТО-у представља "највећу грешку“ Алијансе, изјавила је украјинска вицепремијерка Олга Стефанишина, преноси украјински лист "Европска правда“.

Фото: pixabay
Према њеним речима, после НАТО самита у Букурешту 2008. године Кијев чека „историјске одговоре“.
- Историјски одговор ће бити то да очекујемо да ћемо видети не само оно што ће бити у позадини предстојећег самита, већ желимо да видимо одговор и дан када ће Украјина бити примљена у НАТО-у - рекла је Стефанишина.
Како је изјавила украјинска вицепремијерка, реч је о „обавезама савезника“ које су преузели пре 13 година.
- И после 13 година ћутања Украјинци и лидери Украјине схватају да се ћутањем не добија одговор друге стране. То је највећа грешка коју су могли савезници да направе – да не дају одговор Украјини и Грузији о позицији која је већ била фиксирана на самиту у Букурешту - пожалила се она.
Стефанишина је додала да Украјина већ доприноси колективној одбрани и политици безбедности НАТО-а и да "фактички учвршћује јужни бок" Алијансе.
Државе чланице НАТО-а су на самиту у Букурешту 2008. године потврдиле да Грузија и Украјина имају право на чланство у Алијансу и притом су то питање одложиле на неодређено време.
У последњих неколико месеци украјински председник Владимир Зеленски је још једном покренуо питање чланства државе у НАТО-у. Према његовим речима то је једини пут окончања сукоба у Донбасу. Кремљ је на ово одговорио да би такви кораци само погоршали унутрашње проблеме Украјине, а за становнике самопроглашених република придруживање Алијанси је апсолутно неприхватљива перспектива.
Одбијање несврстаног статуса
Парламент Украјине је у децембру 2014. године унео измене закона и одбио несврстани статус. Током лета 2016. године су усвојени додатни амандмани који су приступање НАТО-у дефинисали као циљ спољне политике државе. Украјинска Рада је у фебруару 2019. године усвојила амандмане на устав, обезбеђујући курс земље ка Европској унији и Северноатлантском савезу.
Украјина је постала шеста држава која је добила статус НАТО партнера са проширеним могућностима. Према речима заменика генералног секретара Алијансе Мирча Џоана, НАТО ће увек подржавати своје партнере у Грузији и Украјини како би „помогао да се издржи огроман притисак Русије“. Стручњаци верују да Кијев неће моћи да претендује на чланство у НАТО-у у наредних 20 година.
(Спутњик)
Препоручујемо

ЧУЈУ ОНО ШТО ЖЕЛЕ ДА ЧУЈУ: Како су Украјинци погрешно протумачили Бајденове речи
08. 06. 2021. у 09:13

СЕВЕРНИ ТОК 2 ЈЕ ОРУЖЈЕ У РУКАМА РУСИЈЕ: Зеленски - "О томе отворено говорим!"
07. 06. 2021. у 09:00

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)