ХРВАТИ ТРАЖЕ РУШЕЊЕ ПАРТИЗАНСКОГ ГРОБЉА: Захтеви у Мостару да се чувено спомен-обележје Богдана Богдановића врати католичкој цркви
ЧУВЕНО партизанско гробље у Мостару, за које је један од најпознатијих београдских градоначелника и југословенских архитеката и филозофа, Богдан Бодгановић, добио престижна признања, поново се нашло на мети напада.

AP Photo/Kemal Softic
Осим што је пред Дан државности Босне и Херцеговине, 25. новембра, освануло исцртано свастикама, у фокусу је и због захтева коалиције "Мој дом", коју чине хрватске странке, да буде деложирано.
Наиме, поменута коалиција је најавила да ће се борити за пренамену овог спомен-обележја и враћање земљишта Католичкој цркви, од које су га, како наводе, украли комунисти.
Зато је Савез антифашиста и бораца Народноослободилачког рата у БиХ наново затражио доношење закона о заштити од фашистичког и неофашистичког организовања.
- Идеологија коју баштине ове странке признаје БиХ, али унутар неке Велике Хрватске, каква је била од 1941. до 1945. године - рекао је за босанске медије Сеад Ђурић, председник Савеза антифашиста и бораца НОР у БиХ. - Та је идеологија побеђена од оних који леже на Партизанском спомен гробљу и зато њима антифашистичко наслеђе смета. Желе покупити најекстремније глаове у предизборној кампањи, како би ушли у Градско веће и од Мостара, који је годинама случај, направили нови случај.
АУТОР КАМЕНОГ ЦВЕТА
БОГДАН Богдановић оставио је иза себе мноштво спомен-обележја, од којих су најпознатији Камени цвет у Јасеновцу и Спомен-гробље у Мостару. Осим њих, ту суи Споменик јеврјеским жртвама фашизма у Београду, и спомен-обележја у Гаравицама, Крушевцу, Штипу, Бихаћу, Прилепу, Чачку, Белој Цркви, Косовској Митровици "
Партизанско гробље подигнуто је шездесетих година прошлог века на експроприсаној, а не национализованој земљи, наводи Ђурић, а експропријација се, за разлику од национализације, плаћала. Према прописима која важе и у ЕУ, Католичка црква могла би евентуално да тражи накнаду имовине, уколико сматра да је експропријација била неправична, али не и натуралну реституцију. У БиХ закон о враћању имовине, наиме, никада није донет.
Градња мостарског Партизанског гробља започела је 1960. године, а главни иницијатор био је тадашњи високи функционер, иначе Мостарац, Џемал Биједић. Свечано је отворено, у присуству Јосипа Броза Тита, 25. септембра 1965, на 5.000 квадратних метара и шест тераса.На њему се налази 810 спомен плоча, које симболишу стабла посечене младости и сахрањено је око 500 партизанских бораца, међу којима и неколико народних хероја.
Прилично оштећено током рата деведесетих, гробље је наставило да пропада и после тога, да би било обновљено и отворено за јавност 2005, а годину дана касније проглашено је за заштићени национални споменик БиХ.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (1)