ДРАМАТИЧНИ ДАНИ ЗА ЗДРАВСТВО: Алармантна епидемиолошка ситуација у региону
ХРВАТСКА је на рубу Рубикона - драматична је порука хрватског министра здравства Вилија Бероша након што је у овој земљи забележен неславни рекорд са 1.131 зараженим од вируса корона.
КБЦ у Загребу / Фото Пиксел
Ништа мање није драматично ни у Словенији где су забележена чак 834 нова случаја заразе, успркос свим мерама које су на корак од потпуног затварања ове државе. Кретање Словенаца је ограничено, увече ништа не ради, а школе су прешле на онлајн наставу, осим за ученике нижих разреда.
Настави ли се овако, све прогнозе указују, здравствени системи обе државе - распашће се.
- Ко ће да нас лечи и како спречити ову пошаст - пита се хрватски министар, док је у Загребу Клиника за инфективне болести већ крцата, а у Осијеку је попуњено 80 одсто здравствених капацитета.
Све је спремно да се кревети поставе и у спортске дворане хрватских и словеначких градова. Иако епидемиолози све више оптужују грађане да су криви због скока броја заражених, одговорност није искључиво само на њима. Мере се углавном поштују и у Хрватској и у Словенији, а грађани, за разлику од неких политичара, носе маске и на отвореном.
Док Словенци не постављају питање око ношења маски, у Хрватској се сами политичари у Сабору супротстављају обавези да их носе. У Дежели тих дилема нема, иако се и тамо пуне болнице невероватном брзином. Једина сличност са Хрватском је та да се и тамо упире прст у грађане, јер се здравствени систем тешком муком бори са епидемијом. Јаншина влада земљу је поделила у обојене зоне, а они из црвене су сада потпуно затворени.
Препоручујемо
КОРОНА У ХРВАТСКОЈ УЗЕЛА МАХА: Војска у Загребу поставила додатне шаторе за тријажу
16. 10. 2020. у 18:58
КОРОНА ХАРА ДЕЖЕЛОМ: Словенија се убрзано приближава новом пооштравању мера
12. 10. 2020. у 20:51
РУСИЈА ПОНОВО БРУЈИ О ИЗЈАВИ ВУЧИЋА: Речи председника о санкцијама ударна вест у руским медијима
РУСКА агенција ТАСС преноси као ударну вест изјаву председника Србије Александра Вучића који је рекао синоћ да би, уколико би одлучио да уведе санкције Русији, „издао душу народа“.
06. 05. 2026. у 11:22
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
ШОК НА НАЈЛОН ПИЈАЦИ: Србин купио старе столице, вреде право богатство (ВИДЕО)
НА први поглед, чиниле су се као још један комад старог намештаја, али је искусно око препознало о чему је реч.
07. 05. 2026. у 10:25
Коментари (0)