ХРВАТСКУ 4 ДРЖАВЕ НИСУ ПРИЗНАЛЕ: Прогласили независност пре 33 године, али их неке земље и даље избегавају

Новости онлине

14. 01. 2024. у 15:49

СУТРА је 32. годишњица међународног признања Републике Хрватске. 15. јануара 1992. су Хрватску признале чланице тадашње Европске заједнице, а Немачка је тај дан одмах успоставила и дипломатске односе с Хрватском.

ХРВАТСКУ 4 ДРЖАВЕ НИСУ ПРИЗНАЛЕ: Прогласили независност пре 33 године, али их неке земље и даље избегавају

Фото: пиксабеј

Међународно признање Хрватске је поступно уследило након проглашења независности Републике Хрватске 25. јуна 1991.

Истог дана раздруживање је прогласила и Словенија и следећи дан су се новосамосталне државе узајамно признале.

Паралелно је текао процес раздруживања Совјетског Савеза, где су предњачиле балтичке државе и Украјина, које су признале Хрватску током 1991, а од њих прва Литванија. Те су државе у то доба и саме биле тек делимично признате.

Земље које су предњачиле у дипломатским настојањима за међународно признање Хрватске, свакако су биле Света Столица и Немачка. Ватиканска дипломација, као прва у свету, још је 3. октобра 1991. године објавила да ради на хрватском међународном признању.

Од опште признатих земаља Хрватску је први признао Исланд, 19. децембра 1991. Исланд је такође први признао и балтичке републике: Литванију, Летонију, Естонију. Истог дана је Немачка објавила признање које је међутим требало да ступи на снагу 15. јануара 1992. Признање су најавиле и Италија, Шведска и Ватикан. Ватикан је признао Хрватску 13. јануара, а Сан Марино 14. јануара.

Дана 15. јануара 1992. Хрватску је признало свих 12 тадашњих чланица Европске уније, те још и Аустрија, Канада, Бугарска, Мађарска, Пољска, Малта, Норвешка и Швајцарска. Следећег дана уследило је признање још земаља, а до краја јануара Хрватску су признале 44 државе.

Русија је Хрватску признала у фебруару, Јапан у марту, САД у априлу, а Индија у мају. До 31. децембра 1995. Хрватску су признале 124 државе. Хрватска и СР Југославија склопиле су Споразум о нормализацији односа, који је укључивао узајамно признање, 23. августа 1996, а успоставиле су дипломатске односе 9. септембра исте године.

Али, до данас Хрватску још нису признале четири земље - Бутан, Либерија, Нигер и Тонга.

Међу земљама које су релативно недавно признале Хрватску су Сомалија која је то учинила у фебруару 2022, док су Централноафричка Република и Того то учинили исти дан - 18. септембра 2023. Педесетак земља никад није формално донело одлуку о признању, али су успоставиле дипломатске односе што се третира као признање.

БОНУС ВИДЕО: ОВЕ ИЗЈАВЕ ВУЧИЋА СУ ЦЕНЗУРИСАЛИ ХРВАТСКИ МЕДИЈИ - Сметала им два одговора председника Србије

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИЈА ПОНОВО МЕЊА ДРЖАВНУ ГРАНИЦУ: Одлука ступа на снагу у јануару 2025. године

РУСИЈА ПОНОВО МЕЊА ДРЖАВНУ ГРАНИЦУ: Одлука ступа на снагу у јануару 2025. године

МИНИСТАРСТВО одбране Русије предложило је ажурирање координата, односно промену државне границе у области Балтичког мора, како произилази из нацрта правног акта објављеног на порталу правних информација, преноси РИА Новости.

21. 05. 2024. у 15:25

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (0)

ЕКСКЛУЗИВНА ПОНУДА ЗА ЛЕТОВАЊЕ: У понуди егзотична дестинација - ово су цене