МЕДУЗЕ ПРЕПЛАВИЛЕ ЈАДРАНСКО МОРЕ : Стручњаци објашњавају шта урадили ако вас опеку и јесду ли опасне (ВИДЕО)
О МЕДУЗАМА у Грчкој се писало, али су се оне сада појавиле и у Јадранском мору.

Фото: Принтскрин
Занимљиво је да су преплавиле северни део Јадрана. Мале су, жуто-браон и имају карактеристичне црте, а сусрет са њима је веома непријатан.
- Из њеног клобука се продужују 24 ловке које могу да порасту до метра и оне садрже жарне станице које могу, у додиру с кожом, да изазву јако болне опеклине - објаснила је Тамара Совић, биолог, Аqуариум Пула.
У Центру за истраживање мора у Ровињу кажу да сваког дана добијају снимке желатинозних организама који пливају у води, мноштво позива и фотографија.
- То је добар начин да се види дистрибуција врсте, колико их је и где се најчешће појављују - објаснила је др Тјаша Коговшек из Центра.
Она такође сматра да је велика заинтересованост грађана повезана са чињеницом да је реч о врстама које могу да опеку.
- Компас медуза може да опече и њен додир може да боли, посебно оне с осетљивом кожом и децу, али за отприлике 24 сата све би требало да прође - каже др Коговшек.
А на питање одакле толико медуза, рекла је:
- Море је другачије ове године. Медуза може да се адаптира на промене лакше него рецимо плаве рибе - објашњава др. Коговшек и додаје да је последица толиког броја медуза можда температура, а можда је и неки други фактор.
На питање да ће их бити током целог лета рекла је да су медузе у води присутне током целе године, а највише их има током зиме.
- Сада је сезона компас медуза, од фебруара до јула. Онда следе друге врсте, свака врста има своју сезону кад се јавља - објаснила је.
Медузе не би требало да буду претерано опасне, али ипак би требало да водите рачуна да вас не опеку.
- Позивам купаче да их не дирају. То су жарњаци, а сви жарњаци имаjу отрове, не знамо како ти отрови могу да делују - рекла је на крају др Коговшек.
А шта ако се ипак сретнете са њима и ако вас опеку?
- Опасност да се догоди нека алергијска реакција, то се обично догађа када медузе, било које медузе, дођу у контакт са слузокожом нарочито у дисајним путевима. Не дао бог да их прогутате, у том случају је то по живот опасно. Све остало су алергијске реакције које могу бити локалне - рекла је Татјана Билић, из Хитне помоћи Пула, рекла је за ХРТ.
Место додира је довољно исперете морском водом, никако слатком, и да намажете кремом која хлади. Код лекара се иде само ако се јаве тешке алергијске реакције.
(Најжена.рс)

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

БИЛИ КАО БРАЋА ТРИДЕСЕТ ГОДИНА: Дејо поцепао слику с њим - некадашњи репрезентативац открио разлоге свађе
ЛЕГЕНДАРНИ фудбалер Дејан Савићевић пре неколико година поцепао је фотографију са некадашњим саиграчем и великим пријатељем Бранком Брновићем.
11. 05. 2025. у 10:29
Коментари (0)