СВЕТИ СИНОД МАКЕДОНСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ: Акт о аутокефалности од СПЦ очекују до краја месеца

М. СТАНЧИЋ

19. 05. 2022. у 09:20

- СРПСКА православна црква требало би да извести Васељенску патријаршију и друге православне цркве о својој намери да Македонској цркви омогући самосталност.

СВЕТИ СИНОД МАКЕДОНСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ: Акт о аутокефалности од СПЦ очекују до краја месеца

Фото: Архива "Новости"

Томос о аутокефалности очекујемо да потпишу васељенски патријарх Вартоломеј и српски патријарх Порфирије. Надамо се да ћемо до краја овог месеца добити овај акт - изјавио је портпарол Македонске православне цркве - Охридске архиепископије владика Тимотеј.

На седници Светог синода МПЦ одржаној јуче у Скопљу одлучено је да се прихвати позив за саслужење на литургији помирења са архијерејима СПЦ у београдском Храму Светога Саве.

- Прихватили смо позив патријарха Порфирија, односно Сабора СПЦ за успостављање евхаристичког јединства са православним светом, разуме се са овом литургијом - изјавио је Тимотеј.

Како је прецизирао, црквену делегацију из Скопља предводиће поглавар МПЦ архиепископ Стефан. У Београд са њим одлазе на саслужење са архијерејима СПЦ и тројица по рангу најстаријих митрополита, у пратњи неколико сарадника.

Владика Тимотеј је указао да се "овим успоставља јединство не само са СПЦ, већ и са осталим православним црквама, а то је корак до очекиваног коначног разрешења и жељеног циља - аутокефалности МПЦ".

Пре тога, МПЦ ће морати да испуни услове из десетак тачака како би била предложена за добијање томоса о аутокефалности од стране Српске патријаршије - своје "мајке-цркве".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДУГОРОЧНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ДО КРАЈА АВГУСТА: Тек нас чека пакао и температурни рекорди - лето се не предаје

ДУГОРОЧНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ДО КРАЈА АВГУСТА: Тек нас чека пакао и температурни рекорди - лето се не предаје

НАЈНОВИЈА временска прогноза евопских стручњака за август показује прохладнији почетак месеца у централним деловима Европе, али се већ наговештава повратак суптропског гребена и новог таласа врелог времена. Услед присуства ниског притиска на северу континента, стварају се услови за нови топлотни талас који ће погодити већи део Европе, пише Severe Weather Europe.

04. 08. 2025. у 20:19

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

Коментари (0)

ОСВОЈИ КАРТЕ ЗА ЕВРОБАСКЕТ 2025 и навијај свим срцем за Србију