НАЈНОВИЈЕ ИСТРАЖИВАЊЕ: Жене су 60 одсто склоније повредама у саобраћајним несрећама него мушкарци
АКО СУ и мушкарац и жена учесници исте саобраћајне несреће, већа је вероватноћа да ће жена пре бити повређена.
Фото: Новости онлајн
Жене су знатно подложније повредама у саобраћајним несрећама него мушкарци, показало је ново истраживање. Чак и када су мушкарац и жена учесници исте саобраћајне несреће, жена има 60 одсто веће шансе да буде повређена.
-Наше анализе показују да жене несразмерно чешће задобијају повреде, посебно у пределу грудног коша, кичме, руку и ногу, кажу стручњаци.
Научници су анализирали податке око 2.000 саобраћајних несрећа у Аустрији у периоду од 2012. до 2024. године. Након тога реконструисали су појединачне несреће уз помоћ виртуелних модела људског тела, односно компјутерских симулација, како би упоредили шта се дешава са мушким и женским телом током судара.
Истраживачи су открили да су жене старије од 50 година посебно изложене ризику од повреда.
Такође, код судара при мањим брзинама жене су имале више него двоструко већи ризик од тешких повреда или смртног исхода у односу на мушкарце.
-У нашем истраживању и жене и мушкарци били су учесници истих несрећа и налазили се у истим возилима, што значи да разлике нису последица типа возила, брзине или самог начина судара, објашњавају стручњаци, а преноси BBC Science Focus.
Разлике се не могу у потпуности објаснити ни тиме што су жене чешће сувозачи, иако и то додатно повећава ризик.
Главни разлог лежи у разликама у грађи тела и распореду телесне масе између мушкараца и жена.
То је важно јер су системи безбедности у аутомобилима деценијама тестирани и пројектовани првенствено према мушком телу. Произвођачи су углавном користили лутке за "краш-тестове" које одговарају просечном мушкарцу из САД седамдесетих година прошлог века - високом 175 центиметара и тешком 78 килограма.
Иако се данас све чешће користе и женски модели, они су углавном само умањене верзије мушких лутака и мањи су и лакши од чак 95 одсто жена.
Возила су углавном пројектована тако да пруже максималну заштиту мушкарцима, док је ризик за жене и даље несразмерно већи.
Аутори студије сматрају да би женске лутке за "краш-тестове" требало да буду тежe и да боље одражавају анатомију просечне жене са широм карлицом, израженијим грудним кошем и ужим раменима. Такође препоручују већу употребу виртуелних модела судара, како би произвођачи могли да тестирају безбедност возила на различитим типовима тела и положајима седења.
У међувремену, постоји неколико начина да путници повећају сопствену безбедност, а један од најважнијих је правилан положај седишта.
-Сви смо видели сувозачко седиште које је превише померено уназад или оборено. Међутим, ваздушни јастуци и сигурносни појасеви нису дизајнирани за такве положаје, појашњава се.
Научници су утврдили да је место сувозача опасније од возачевог седишта, посебно када је седиште превише померено уназад или оборено. Саветује се да сигурносни појас буде правилно намештен.
-Доњи део појаса треба да лежи преко карличне кости, док горњи део треба да прелази преко грудне кости и средине кључне кости.
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - ЖЕНА УБИЛА МУЖА НА ЧУКАРИЦИ: Први снимци са места злочина
Препоручујемо
СТРУЧЊАК УПОЗОРАВА: Нагло избацивање слаткиша има здравствене последице
31. 05. 2026. у 23:00
Метереолози упозоравају: Током грмљавине мобилни телефон може да експлодира
28. 05. 2026. у 21:11
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
РАМПА ОД ТРАМПА ЗА МАКРОНА: Дипломатски скандал на помолу, Вашингтон спрема невиђени ударац Паризу
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе разматрају одлагање, или чак блокирање, именовања следећег француског амбасадора у Вашингтону, што је потез без преседана који прети да продуби јаз између два дугогодишња савезника, наводе четири извора упозната са ситуацијом.
29. 07. 2026. у 19:12
ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ У СРБИЈИ: Опозвана два популарна Nissan модела због ризика од пожара и повреда
НА сајту система НЕПРО објављен је опозив два модела путничких возила марке Nissan због безбедносних ризика који могу довести до повреда корисника, односно повећаног ризика од пожара.
24. 07. 2026. у 16:00
МАСОВНО ЗАТВАРАЊЕ ПЛАЖА У ЦГ: Вода опасна за купање, амбуланте пуне болесне деце - и на Словенској плажи забрањено купање
НА НЕКОЛИКО популарних плажа у Црној Гори уведена је забрана купања након што су анализе показале да морска вода није безбедна.
30. 07. 2026. у 16:55 >> 18:54
Коментари (0)