БУДИТЕ ОПРЕЗНИ: Икс мрежом се шири опасан вирус замаскиран у ДипСик софтвер

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

09. 03. 2025. у 21:22

ИКС друштвеном мрежом се у последњих неколико дана шири опасан софтвер захваљујући коме хакери добијају потпун приступ рачунару корисника и свим подацима који се на њему налазе - фотографијама, препискама, банковним рачунима и крипто новчаницима.

БУДИТЕ ОПРЕЗНИ: Икс мрежом се шири опасан вирус замаскиран у ДипСик софтвер

Фото: Unsplash

Овога пута хакери нису осмислили само једну стратегију напада на кориснике, већ три. Па, која прође. И наравно, све три подразумевају преузимање некаквог бесплатног садржаја, ради лакшег коришћења ДипСик АИ алата и бољих резултата.

 

ХАКЕРИ НИКАД КРЕАТИВНИЈИ, КОРИСТЕ НАИВНОСТ КОРИСНИКА

Прва стратегија подразумева понуду за кориснике да инсталирају ДипСик архиву, која би им омогућила увид у све досадашње упите корисника. Корисно и практично на први поглед. Међутим, након преузимања покреће се такозвани "стилер" - злонамерни софтвер који краде податке.

Друга шема је слична, само се поред преузимања архиве корисницима нуди и додатно покретање чет-бота у позадинском режиму. Још боља понуда, али једнако штетна - након инсталирања на рачунару се покреће злонамерни софтвер који хакерима даје приступ уређају.

Трећа тактика је намењена највећим заљубљеницима у АИ технологије: вирус се маскира у Ollama фрејмворк који се користи за покретање ДипСик језичког модела у најнапреднијој верзији, упозоравају стручњаци Касперски Лабораторије.

ДИПСИК ПРЕОКРЕНУО СВЕТ ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ

Појављивање софтвера ДипСик (конкурента ЧетГПТ) крајем јануара текуће године, драматично је пољуљало поверење инвеститора у "бум" вештачке интелигенције у САД, будући да је кинески производ имао исте перформансе са (много) мање ресурса.

За разлику од ЧетГПТ и других алата на бази вештачке интелигеницје, ДипСик модел користи другачију врсту интерне архитектуре која захтева мање меморије, чиме се значајно смањују трошкови сваке претраге или интеракције са системом у стилу четбота.

ДипСик се одлично показао и приликом асистирања у писању текстова и у генерисању компјутерских кодова (где је издоминирао у односу на ЧетГПТ), као и у брејнстормингу ианализирању и истраживању. Управо из тога разлога су га, вероватно, хакери и користили као "мамац" у свом нападу.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.

30. 04. 2025. у 16:55

Коментари (0)

РУС ПРИРЕДИО НЕВИЂЕН СКАНДАЛ: Колеге тенисери не могу да верују да се овако понашао! (ВИДЕО)