БУДИТЕ ОПРЕЗНИ: Икс мрежом се шири опасан вирус замаскиран у ДипСик софтвер
ИКС друштвеном мрежом се у последњих неколико дана шири опасан софтвер захваљујући коме хакери добијају потпун приступ рачунару корисника и свим подацима који се на њему налазе - фотографијама, препискама, банковним рачунима и крипто новчаницима.

Фото: Unsplash
Овога пута хакери нису осмислили само једну стратегију напада на кориснике, већ три. Па, која прође. И наравно, све три подразумевају преузимање некаквог бесплатног садржаја, ради лакшег коришћења ДипСик АИ алата и бољих резултата.
ХАКЕРИ НИКАД КРЕАТИВНИЈИ, КОРИСТЕ НАИВНОСТ КОРИСНИКА
Прва стратегија подразумева понуду за кориснике да инсталирају ДипСик архиву, која би им омогућила увид у све досадашње упите корисника. Корисно и практично на први поглед. Међутим, након преузимања покреће се такозвани "стилер" - злонамерни софтвер који краде податке.
Друга шема је слична, само се поред преузимања архиве корисницима нуди и додатно покретање чет-бота у позадинском режиму. Још боља понуда, али једнако штетна - након инсталирања на рачунару се покреће злонамерни софтвер који хакерима даје приступ уређају.
Трећа тактика је намењена највећим заљубљеницима у АИ технологије: вирус се маскира у Ollama фрејмворк који се користи за покретање ДипСик језичког модела у најнапреднијој верзији, упозоравају стручњаци Касперски Лабораторије.
ДИПСИК ПРЕОКРЕНУО СВЕТ ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ
Појављивање софтвера ДипСик (конкурента ЧетГПТ) крајем јануара текуће године, драматично је пољуљало поверење инвеститора у "бум" вештачке интелигенције у САД, будући да је кинески производ имао исте перформансе са (много) мање ресурса.
За разлику од ЧетГПТ и других алата на бази вештачке интелигеницје, ДипСик модел користи другачију врсту интерне архитектуре која захтева мање меморије, чиме се значајно смањују трошкови сваке претраге или интеракције са системом у стилу четбота.
ДипСик се одлично показао и приликом асистирања у писању текстова и у генерисању компјутерских кодова (где је издоминирао у односу на ЧетГПТ), као и у брејнстормингу ианализирању и истраживању. Управо из тога разлога су га, вероватно, хакери и користили као "мамац" у свом нападу.
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо

НОВИ ДОМ ЗА ЧОВЕЧАНСТВО: Суперземља удаљена само 20 светлосних година од нас
08. 03. 2025. у 18:46

ТАЈНА КОЈА ЈЕ ЗАИНТРИГИРАЛА НАУЧНИКЕ: Како се мозак једног човека претворио у – стакло
07. 03. 2025. у 23:30

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)