КАД ПАУЦИ ПОСТАНУ ЗОМБИЈИ: Зашто је једна гљивица названа врстом из ноћних мора (ВИДЕО)
ВРСТА из ноћних мора, гљивица која претвара пауке у зомбије, пронађена је у барутани у Северној Ирској. Открио ју је и класификовао тим научника кој је предводио др Хари Еванс из организације ЦАБ, а названа је по легендарном британском водитељу и природњаку сер Дејвиду Атенбороу.

Фото: Принтсцреен/Јутјуб/Amazin Animal Experience
Гљивица је примећена прво на једном примерку паука Metellina merianae, пронађеном на плафону барутане, а затим и на јединки врсте Meta menardi, саопштио је ЦАБИ. Након тога, спелеолози су помогли у откривању гљивице у пећинама, а након додатних анализа нова врста названа је – Gibellula attenboroughii.
Током испитивања, откривено је да су сви пауци, иако припадници врста које се скривају у пећинама и имају јазбине испод камења, заражени стизали до плафона или зидова. Ови пауци, који се по природи скривају на мрачна места, када их гљивица нападне напуштају своје јазбине и мреже и одлазе да угину на изложеним местима. То је, наводи се, понашање слично понашању мрава у бразилским шумама које напада гљивица Ophiocordyceps.
Откако су први пут откривене гљивице које претварају животиње у зомбије то је инспирисало неколико књига, видео-игрица и ТВ серија попут „The Last of Us“.
Еванс је за „Лајв сајенс“ рекао да је процес инфекције овом гљивицом сложен и да је Gibellula attenboroughii еволуирала заједно са пећинским пауцима.
Како је објаснио, споре продиру у паука и инфицирају његов хeмоцоел, шупљину у којој се налази еквивалент крви бескичмењака. Након што паук напусти јазбину, гљивица производи токсин који убија домаћина, а онда користи антибиотике да мумифицира леш. Гљивица узима све нутријенте из тела паука, па расте и избацује дуге структуре које служе за избацивање и ширење спора.
„Ова гљивица је прави медицински ковчег с благом. А постоји још много гљивица које ћемо тек открити. Царство гљивица можда има 10, 20 милиона врста, али је само 1 одсто њих до сада описан“, рекао је Еванс.
Студија о новој врсти гљивица објављена је у журналу „Fungal Systematics and Evolution“.
Када је реч о Дејвиду Атенбороу, у његову част досад је названо више од 50 различитих врста и то од биљака, преко плезиосауруса и риба до птица и гуштера.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица
Препоручујемо

ЗА САМО ДВА ДАНА: Како су даброви уштедели Чешкој Републици више од милион евра (ФОТО)
04. 02. 2025. у 00:43

ЦРВЕНА, ЗЕЛЕНА, ЖУТА - КОЈА ЈАБУКA ЈЕ НАЈЗДРАВИЈА: Стручњаци дали одговор
03. 02. 2025. у 23:00

ХОРОР КОД АУСТРАЛИЈСКОГ ОСТРВА: Ајкула напала и усмртила малолетницу
03. 02. 2025. у 22:00

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)