ДЕВОЈЧИЦИ ВРАЋЕН СЛУХ РЕВОЛУЦИОНАРНОМ МЕТОДОМ: Британка постала прва особа која је учествовала у пионирском испитивању
БРИТАНСКОЈ 18-месечној девојчици Опал Сенди обновљен је слух након што је постала прва особа на свету која је учествовала у пионирском испитивању генске терапије, за коју лекари кажу да означава нову еру у лечењу особа које не чују.

Фото: Shutterstock
Сенди је рођена са слушном неуропатијом, стањем које омета нервне импулсе који путују од унутрашњег уха до мозга и може бити узроковано неисправним геном, пренео је Гардијан.
Али након што је примила инфузију која је садржала радну копију гена током револуционарне операције која је трајала само 16 минута, 18-месечна девојчица може да чује скоро савршено и ужива у игри са бубњевима.
Девојчица из Оксфордшира лечена је у болници Аденбрук, која је део фондације британског националног здравственог система универзитетске болнице у Кембриџу.
Још деце која имају проблема да чују из Велике Британије, Шпаније и САД пријављено је за поступак и биће подвргнути интервенцији у наредних пет година.
Професор Манохар Бенс, ОРЛ хирург и главни истраживач процедуре, рекао је да су почетни резултати бољи него што се надао и очекивао и да би могли да излече пацијенте који не чују због слушне неуропатије.
- Имамо резултате (Опал) који су веома спектакуларни, тако близу нормалног обнављања слуха. Тако да се надамо да би то могао бити потенцијални лек - истакао је он.
Слушна неуропатија може бити узрокована грешком у ОТОФ гену, који ствара протеин који се зове отоферлин.
Ово омогућава ћелијама у уху да комуницирају са слушним нервом.
Да би се превазишао проблем, нова терапија биотехнолошке фирме Регенерон шаље радну копију гена у ухо.
Још једно дете је недавно било подвргнуто третману генске терапије у универзитетским болницама у Кембриџу, са позитивним резултатом.
БОНУС ВИДЕО: ЛЕЧЕ ВИРТУЕЛНО - У шабачкој Општој болници први пут коришћена холограмска технологија за консултације

ВЕШТАК ОТКРИО ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ О ДЕЧАКУ УБИЦИ: Ево зашто је Коста пуцао на чувара школе, није га потресло сазнање кога је све убио
ЗАКЉУЧИЛИ смо да је Коста био способан да управља својим поступцима у време извршења злочина и да та способност није била битно смањена. Постоји једна краткотрајна ометеност, за период у учионици за који он каже да нема сећања, али он је све радио по плану. То указује да је он управљао својим поступцима.
05. 06. 2025. у 17:05

СРПСКА ПОСЛА: Никола Јокић запањио свет! Вратио се у Србију и урадио ОВО (ВИДЕО)
НИКОЛА Јокић је најбољи кошаркаш планете, али дајте му лопту и биће најбољи у сваком спорту. То је показао још једном.
08. 06. 2025. у 08:54

"ПЛАНИРАМ СВОЈУ САХРАНУ" Водитељка о тешкој болести
ЗВЕЗДА ријалити емисије „The Real Houswives of Beverly Hills“ и водитељка Теди Меланкамп (43), суочава се с тешком болешћу. Оперисала је тумор на мозгу, али се болест проширила и на плућа. Теди је открила да њен отац, рок легенда Џон Меланкамп (73), већ планира њену сахрану.
15. 06. 2025. у 21:19
Коментари (0)