ДОКАЗАО ПОСТОЈАЊЕ ДРУГАЧИЈЕГ СВЕТА: Руски математичар Николај Иванович Лобачевски рођен је на данашњи дан
ОНО што је Весалије био Галену, Коперник Птоломеју, то је Лобачевски Еуклиду, говорио је енглески математичар Вилијам Клифорд.

vikipedia
Руски математичар Николај Иванович Лобачевски (1792-1856), рођен на данашњи дан, показао је да је могуће искључиво математичким средствима доказати постојање потпуно другачијег света од оног који знамо.
Он је, наиме, покушао да заснује геометрију која би прихватила све Еуклидове постулате, осим петог, који гласи: кроз тачку ван праве може се повући тачно једна права паралелна са том правом. Уместо тога, Лобачевски је увео постулат: кроз тачку ван праве постоје барем две праве које су паралелне са том правом.
Он је успео да докаже да је оваква геометрија могућа и, за разлику од "обичне" или еуклидске, називао је "имагинарном геометријом". Нажалост, и поред ових револуционарних открића до смрти није добио признање за резултате свог рада.
Његов рад постао је широко прихваћен као значајан тек кад је Ајнштајнова општа теорија релативности.

РУСКИ АМБАСАДОР: Ако НАТО то уради, избиће рат
АКО НАТО обори руски авион, то ће значити војни сукоб, изјавио је амбасадор Русије у Паризу Алексеј Мешков.
25. 09. 2025. у 16:04

РУСИ НАПАЛИ СЕВЕРНО ОД КИЈЕВА: Десетине хиљада људи без струје и воде, Украјинци бесни због недостатка одбране
РУСКИ дронови гађали су у четвртак, 25. септембра, кључну инфраструктуру у градовима Чернигов и Нижин на северу Украјине, оставивши десетине хиљада становника без струје и воде.
25. 09. 2025. у 16:56

ШОКАНТНИ ДЕТАЉИ УБИСТВА ХРВАТСКОГ ПОЛИТИЧАРА Закуцали се у њега колима, па га изрешетали - смрт насред пута и тројица ухапшених (ВИДЕО)
"УСЛЕДИЛА је брза интервенција полиције током које је пронађен 33-годишњак, након чега су ухваћене још две особе."
24. 09. 2025. у 13:56
Коментари (0)