ГРАД БИТЛСА И ЕНФИЛДА ВИШЕ НИЈЕ ЗАШТИЋЕН: Ливерпул уклоњен са Унескове листе светске баштине

ЕНГЛЕСКИ град Ливерпул уклоњен је данас са Унескове листе светске баштине због нових грађевина које подривају атрактивност докова из Викторијанског доба, чиме је тај град постао трећи у историји који је уклоњен са те престижне листе.

ГРАД БИТЛСА И ЕНФИЛДА ВИШЕ НИЈЕ ЗАШТИЋЕН: Ливерпул уклоњен са Унескове листе светске баштине

Фото: пиксабеј

Ливерпул је уврштен на листу 2004. године, а у образложењу Одбора за светску баштину Унеска наводи се да модерне зграде нарушавају "аутентичност и интегритет града", преноси Ројтерс.

Ливерпул је на листу уврштен због своје улоге као једна од најважнијих лука током 18 и 19. века и јединствене архитектонске лепоте.

Градоначелница ливерпула Џоан Андерсон реркла је да је за њу одлука да се Ливерпул уклони са листе несхватљива и да ће се жалити на одлуку.

- Изузетно сам разочарана и забринута. Наша локација Светске баштине никада није била у бољем стању, јер је имала користи од стотина милиона фунти улагања - рекла је она.

Осим Ливерпула са листе су још једино уклоњени Аман 2007. године и дрезденска долина Елбе 2009. године због изградње мостова на тој реци.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.

15. 05. 2026. у 13:16

Коментари (0)

Игра је подигнута на виши ниво уз ове бонусе добродошлице без услова