СВЕТСКИ ДАН ДЕЦЕ ОБОЛЕЛЕ ОД РАКА: Подршка и значај солидарности
СВЕТСКИ дан деце оболеле од рака, који се обележава 15. фебруара, представља прилику да се јавност подсети на изазове са којима се суочавају деца и њихове породице, али и на значај подршке за побољшање услова лечења и квалитета живота малишана који воде најважнију битку.

Foto: Shutterstock
Према подацима Светске здравствене организације (СЗО), сваке године више од 400.000 деце широм света добије дијагнозу малигних обољења. Иако је савремена медицина напредовала, а стопа преживљавања у развијеним земљама достиже и до 80%, у многим деловима света тај проценат је и даље низак.
У Србији, према подацима Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“, годишње се региструје око 300 нових случајева дечјег карцинома. Најчешћи облици су леукемије, тумори централног нервног система и лимфоми. Рана дијагностика и приступ савременим методама лечења кључни су за побољшање исхода.
Превенција и рана дијагностика
Иако узроци већине дечјих карцинома нису у потпуности познати и често нису повезани са факторима животне средине или начина живота, рано препознавање симптома може бити од пресудног значаја.
Родитељи и старатељи треба да буду обазриви на знаке као што су:
• упорна слабост и умор
• необјашњиви губитак тежине
• честе инфекције
• болови у костима или зглобовима
• отечени лимфни чворови
• промене у виду или балансу
Редовни педијатријски прегледи и благовремена реакција на необичне симптоме могу допринети ранијем откривању болести и успешнијем лечењу.
- Рана дијагностика и мултидисциплинарни приступ лечењу дечјих карцинома значајно повећавају шансе за излечење. Подизање свести о симптомима и важности брзе реакције је од кључног значаја- истиче др Јелена Петровић, педијатар-онколог.
Проф. др Марко Јовановић са Института за онкологију додаје:
-Иако не можемо спречити све случајеве дечјег рака, можемо радити на побољшању услова лечења и подршке породицама. Истраживања и едукација су неопходни за даљи напредак у овој области -
Подршка и солидарност
Обележавање Светског дана деце оболеле од рака подсећа нас на важност заједничке подршке. Хуманитарне организације, здравствене установе и појединци могу допринети побољшању услова лечења, пружању психолошке подршке и едукацији јавности.
- Сваки изгубљени дечји живот је ненадокнадив губитак за породицу и друштво. Морамо уложити максималне напоре у рану дијагностику, савремено лечење и пружање подршке породицама како бисмо повећали стопу излечења – закључила је проф. др Даница Грујичић. Сваки допринос, било кроз донације, волонтирање или ширење свести, може направити разлику у животу детета које се бори са овом болешћу. Заједничким напорима можемо обезбедити бољу будућност за најмлађе пацијенте и њихове породице.

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - РАЗВЕЛА СЕ ГАГА: Процес дуг 13 месеци, ПРОМЕНИЛА презиме, а Тони има нову девојку и то милионерку
ПАПИРИ за развод певачице Драгане Мирковић и Тонија Бијелића су потписани, а бракоразводни поступак је окончан после нешто више од годину дана.
29. 04. 2025. у 14:20 >> 14:21
Коментари (0)