ЦРТЕЖИ ЋЕ ДА СВЕДОЧЕ О ДАРУ: Милутин Дедић - сликар, новинар, историчар уметности, путописац, боем и Арсенов брат
МИЛУТИН Дедић, сликар, новинар, историчар уметности и (путо)писац, рођени Шибенчанин али познат као београдски боем и брат Арсена Дедића - преминуо је јуче у Београду у 86. години, од последица вируса корона.

Фото И. Маринковић
Од свог првог дечачког цртежа чесме у Шибенику, Дедић није престао да отрже од заборава својим минуциозним цртежом и речју која је одисала поезијом, духом, љубављу за живот и људе... И великом ерудицијом - човека коме је, "упркос" свим потоњим дипломама, пошло за руком да никада не "дипломира" у основној школи.
- Наша мајка, неписмена али мудра и проницљива жена, желела је само да отргне млађег брата Арсена и мене од улице, али и да нас поштеди радничког, тешког живота каквим је живео наш отац - говорио нам је Дедић, који је увек истицао како хиљаде и хиљаде цртежа и записа, међу корицама стотина дневника којима је уредно пунио полице, чине његову хронику истински богатог живота.
Сада ти дневници остају да сведоче о заиста изузетном животном путу и дару овог неизлечивог радозналца, неуморног путника и преданог путописца (али и "путоцртача"), сликара тишине, чији су дани, љубави и пасије, сусрети, мисли, "ухваћени" у прелепим сликама и речима једнаке лепоте.
Ћирилицом писао у Хрватској
ДЕДИЋ је јавно писао ћирилицом у Хрватској, за лист за сву децу "Бијела пчела" Српског културног друштва "Просвјета", и то две колумне. Аутор је више књига, а његов "Трг тишине", са посветом "самотражитељима" из 2012. ("Адмирал букс"), јединствена је књига, богата рефлексијама о завичају, Дедићима, окупацији, мајци Јелки, оцу Јовану, љубимцу магарету Кролету...
Од загорске школе, где је у младости учитељевао, његов пут водио је у Примоштен, па у војску у Задар, у Школу резервних официра, где је упознао Гојка Суботића, нашег академика, који ће га у правом тренутку погурати ка сликарству. Дедић 1957. долази у Београд, где, захваљујући најпре силним ујаковим књигама, показује довољно знања, и уписује историју уметности (без завршене основне школе!). За прве две-три године у престоници променио је 15 станова и, очекивано, оставио записе и о подстанарском животу, али и упознао нека "паралелна пребивалишта", кафану "Мајевица", бифе "Сплит"...
И све их меморисао и своје емоције и сећања прибележио.
Велики део Милутинових дневничких записа и цртежа преточен је у "Сликарев маратон", руком писану и цртану легендарну колумну на странама "Новости", којих је објављено 190 током четири године, али и у 160 емисија "Енциклопедије за радознале" на РТС. Са Михаилом Вујанићем, Милутин Дедић је аутор прве, и једине валидне у светским размерама, енциклопедије о воденицама "Воденица - Божја и ђавоља", из 1999, а као велики хиландарац оставио нам је и монографију о Хиландару.
Од првог свог дизајнерског решења - Титове штафете из 1951. године, потписао је огроман број слика, цртежа, књига, публицистичких и новинарских текстова, путописа, поетских и прозних записа, а надобијао се и свакаквих награда...
Препоручујемо

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (2)