УСПЕХ ЛЕСКОВАЧКЕ ШКОЛЕ СТРИПА: „Вековници“ по шести пут на топ листи најбољих стрипова света
БРИТАНАЦ Пол Гравет, водећи ауторитет на пољу стрипа и аутор познате књиге „1001 стрип који морате прочитати“, сврстао је серијал „Вековници“ - „Живот и смрт“ у избор најзначајнијих стрип наслова на свету који су објављени прошле сезоне.
Школа стрипа
Гравет сваке године саставља ову топ листу на којој су се „Вековници“ нашли по шести пут односно најчешће у односу на било који други домаћи стрип наслов.
Сценариста серијала „Вековници“, који излази од 2007. године, је Марко Стојановић, предавач у лесковачкој Школи стрипа „Никола Митровић Кокан“, а на најновијем издању су радили његови ученици Марко Николић и Денис Дупановић као и многи други цртачи од Дејана Ненадова и Владимира Алексића до Тихомира Челановића и Радомира Изгаревића.
- Ово издање пратиле су изложбе у Варварину и Трстенику, а албум је, пре објављивања у Србији, премијерно читала публика у региону односно у Хрватској, Румунији и Северној Македонији. Један од највећих домаћих стрип теоретичара Слободан Ивков рекао је да је овај стрип „феномен до сада невиђен у домаћем стрипу“ јер се ради о првом римејку албума у историји српског стрипа – наводи Марко Стојановић.
О успеху „Вековника“ још каже да је задовољство веће што су „ као део светске стрип елите“ овога пута препознати и његови ученици.
- Тешко да постоји већа част за било ког учитеља од тога да такав ауторитет, као што је Пол Гравет, каже да су његови ученици стасали у стрип цртаче првог реда и то у светским оквирима – додао је Стојановић.
На серијалу „Вековници“ до сада је радило више од 200 аутора са простора Балкана као и из Русије, Немачке, Турске, Словачке и Бразила, а осим у земљама региона објављиван је и у Грчкој, Бугарској, Румунији, Чешкој и Великој Британији.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
НАЈБОГАТИЈА ПЕВАЧИЦА БАЛКАНА: Маја за годину зарадила 92 милиона и ПРЕСТАЛА ДА ПЕВА на свадбама
ПРЕ тачно три године, певачица је донела изненађујућу одлуку да трајно престане да пева на свадбама.
26. 05. 2026. у 20:30
Коментари (0)