"ШПАНСКА ЛУДА" У БИТЕФ ТЕАТРУ: Премијера ауторског пројекта глумице Марије Бергам

ГЛУМИЦА Марија Бергам урадила је адаптацију драме "Шпански кардинал" француског писца Енрија де Монтерлана, осмислила концепт и игра у представи под називом "Шпанска луда" - премијера је 30. маја на сцени Битеф театра.

ШПАНСКА ЛУДА У БИТЕФ ТЕАТРУ:  Премијера ауторског пројекта глумице Марије Бергам

фото Битеф тетар

"Шпанска луда" је интермедијална драма инспирисана историјским ликом шпанске краљице Хуане Луде, утемељена на драми "Шпански кардинал". Како се наводи, у овом савременом сценском читању, краљица Хуана (која је одбила да влада и затворила се у своје унутрашње лудило) постаје метафора отпора, женске слободе и цене моћи. Представа спаја класичну глумачку игру са употребом дигиталних технологија: лик Кардинала, њеног политичког противника, појављује се у првом чину као пројектовани аватар, док се краљичин разломљен ум визуализује кроз пројекције, glitch ефекте и звучне дисторзије. На сцени се сусрећу живи извођач и виртуелни ентитет, у непрестаној борби за истину, контролу и идентитет. Кроз дијалог са виртуелним ликом, глумица истражује нове облике присуства, рањивости и глумачког отпора, док се позоришна сцена претвара у психолошки и дигитални пејзаж.

Кардинал Синсерос је Слободан Бештић, краљицу Хуану игра Марија Бергам, а дворска дама је Маја Стојановић. Креатор интерактивних визуала је Сањин Ћоровић, костимограф Борис Чакширан, за музику су били задужени Лена Ковачевић и Марко Фабрy,а та сценски покрет Тамара Пјевић

Иначе, Анри де Монтерлан био је један од најзначајнијих француских писаца 20. века, члан Француске академије и аутор бројних романа, есеја и драма. "Шпански кардинал" је дело из његовог каснијег стваралаштва, филозофска и политичка драма која се ослања на историјске догађаје, док истовремено продубљује теме власти, моћи, лудила и слободне воље.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

Смрт Марије (21) након банџи скока у Бразилу добила је нови обрт пошто сведок тврди да је запослени уклонио њену ГоПро камеру са места несреће.

16. 06. 2026. у 12:22

Коментари (0)

ЕГИПАТ НАДОМАК НОКАУТ ФАЗЕ: Салах режирао велики преокрет у другом полувремену