ФИЛМСКА КРИТИКА: Политички трилер у сусрет конклави

"КОНКЛАВА", америчко-британски играни филм, режија Едвард Бергер, 2024.

ФИЛМСКА КРИТИКА: Политички трилер у сусрет конклави

Фото Профимедија

СМРТ папе Францискуса и очекивани избор за новог поглавара Римокатоличке цркве готово да су се поклопили са промоцијом новог филма Едварда Бергера "Конклава" ("На западу ништа ново", четири Оскара 2023), док је "Амазон" ставио филм на програм само дан после смрти Светог Оца, 22. априла ове године, пошто је филм већ зарадио преко сто милиона долара у првих шест месеци приказивања и био награђен овогодишњим Оскаром за најбољу адаптацију романа (Питер Строфан за адаптацију истоименог дела Ричарда Хариса) и још десет других номинација, између осталих и за најбољи филм у целини и за режију.

Редитељ филма Бергер, међутим, нема разлога да буде незадовољан јер је за своје дело награђен на бројним другим фестивалима (награде БАФТА и прегршт других признања) што убедљиво сведочи да је "Конклава" заиста један од два или три најбоља филма у прошлој години. И ми бисмо са тим могли да се сложимо, јер се ради о једном од бољих политичких трилера у последњих десетак година иако не делимо готово неподељено одушевљење светске (углавном англосаксонске) критике када се ради о многим својствима филма.

Овако нешто могло се очекивати од Енглеза, иначе мајстора овог жанра, јер је филм заиста политички (а не религиозни) трилер, замишљен као детективска драма, са низом умесних дигресија социјалне, психолошке, етичке и дакако, политичке нарави. Иако је Бергер редитељ немачко-швајцарског порекла изгледа да се сасвим одомаћио на Острвима после неспорног успеха његовог претходног филма, који је и сам носио извесне особине "енглеске школе" у најбољој традицији Корде, Рида и Дејвида Лина.

Супериорни Рејф Фајнс (у улози Лоренса, декана колегијума више од 130 кардинала који бирају новог папу) држи се свих замршених процедура које прописује компликовани и не баш најјаснији кодекс избора за поглавара Ватикана. Бергер гради нимало једноставан лик човека који се нашао у ковиту међусобних зависти, амбиција и аспирација "принчева цркве" који се беспоштедно грабе за место новог папе. Закључани у Сикстинској капели (од чега долази и назив тела које ради con clave (ит. "под кључем") све док не донесу одлуку о наследнику католичког трона, кардинали срљају у отворену отимачину за велики плен, насрћући колико један на другог толико и на моралне и јеванђелске норме цркве, не поричући, него напротив потврђујући да се иста налази у дубокој кризи и безизлазном сукобу са симболима вере. На видело излазе сексуалне злоупотребе, "симонија" (трговина високим звањима унутар цркве, класични вид црквене корупције који се сматра неопростивим грехом), сваковрсне подлости, чак и сумануте идеје о верском рату против других конфесија (италијански кардинал Тедеско позива на нешто попут католичког џихада у тренутку у коме се догоди напад бомбаша-самоубице на Сикстинску капелу!) итд.

Лоренс при свему томе открива да је Свети отац за све то знао, чак и сам учествововао у недоличним делима, шпијунирајући водеће кардинале и смишљено користећи сукобе интереса међу њима. Он, као одважни детектив у некој крими-драми, напокон одлучује да сломи печат на вратима и претресе собу у којој је умро папа, свестан да и сам поступа незаконито, али на том месту проналази довољно писмених доказа о злоделима водећих кардинала. Прокламујући сумњу у врхунску сакралну врлину (о чему одржи уводну проповед о чијем би се садржају могло нашироко расправљати и са религијског и са етичког аспекта!), енглески кардинал одлучује да све те ружне тајне објави и тада настаје русвај у коме се гласање враћа на почетак. При свему томе открива да ни он није имун од греха - гласа сам за себе! - што је најстроже забрањено и бива кажњено миракулом, који у првом моменту делује као божја стигма.

Фото Профимедија

Све време ову драматургију компликује појава једног младог, потпуно непознатог кардинала у статусу in pectore (што значи да га је папа произвео у кардинала без уобичајене објаве, о чему овај млади човек, Мексиканац Бенитез, има писмени доказ потписан папином руком, па тиме и право да бира и буде биран) који изазива подозрење свих јер не припада ниједном од моћних кланова. На врхунцу сукоба Бенитез својим старијим колегама одржи неубедљив "мотивациони говор" о повратку чистоћи цркве, неку врсту аристотелске "перипетије" пуне општих места и стереотипова, која, међутим, доиста "преокрене" радњу противно очекивању, како и захтева писац "Поетике".

Овде се аутор сценарија није баш прославио нечим оригиналним и неочекиваним, чему следи још проблематичнији крај ове мрачне драме. Кад младог Мексиканца, заиста противно свим очекивањима, ганути збор кардинала изабере за новог папу, доследни Лоренс открива страшну тајну, која може дисквалификовати овог аспиранта. Нећемо, наравно, овде открити у чему је тајна из поштовања према будућем гледаоцу овога филма.

Завршићемо, међутим, утиском да је драма закључена "не по вероватности или нужности" како тражи Аристотел (па даје пример из Софокловог "Едипа"), него једном шашавом тезом, која збиља доводи у питање смисао цркве и природу постојања њеног поглавара. Аутори овог филма остављају тако гледаоца у чуду и неверици, што можда, све скупа, хоће да ствар доведе до апсурда. А можда и неће, јер се ипак позива на какву-такву логику и оставља и нас и веселог Лоренса да гледамо бели дим који се диже из Ватикана: habemus papam!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.

30. 04. 2025. у 16:55

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: Било је лепо...

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."

НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.

04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11

Коментари (0)

НЕ ЖЕЛЕ ИХ У ФЕНЕРУ: Тадић и Џеко примили лоше вести, Мурињо их прецртао са списка