ДРАГО МИ ЈЕ ДА МЕ КОЛЕГЕ ПОДРЖАВАЈУ: Интервју Вида Огњеновић,писац и редитељ, поводом пријема у чланство САНУ

НОВИ, дописни члан Српске академије наука и уметности (Одељења за уметност) постала је ових дана Вида Огњеновић.

ДРАГО МИ ЈЕ ДА МЕ КОЛЕГЕ ПОДРЖАВАЈУ: Интервју Вида Огњеновић,писац и редитељ, поводом пријема у чланство САНУ

фото Архива "Новости"

Богат и разноврсан стваралачки опус тако је "захватио" све оно што представља широки опсег њених вишеструких уметничких вештина, а које има за собом као врсни редитељ, романописац, приповедач, есејиста, преводилац, универзитетски професор и педагог.

- Изненадила сам се, човек никада није сигуран у таквим тренуцима. Јесам прижељкивала, била сам врло задовољна када су ме колеге обавестиле да сам предложена и када сам прошла први круг и имала све њихове гласове. Сматрала сам да је то лепо и довољно, нисам размишљала како ће да се заврши - каже у изјави за наш лист Вида Огњеновић. - Драго ми је било да имам њихово поверење и подршку, да постоје људи који мисле да треба да будем академик, па коначни избор био или не био... Јер, познајем и оне који заслужују да то постану, као што је познати књижевник и проф. др Михајло Пантић који је два-три пута био предлаган и није прошао. Помислила сам да ћу и имати исту судбину, али рекла сам себи лепо је бити у друштву Михајла Пантића.

о Да ли је САНУ успела да сачува свој ауторитет у време многих упитних вредности и "титулу" сопственог чланства?

- То јесте титула, није неко случајно звање. САНУ је, наравно, имала својих успона и падова, али је преживела век и по. Значајна је и озбиљна установа у свакој земљи, смешно би било да кажем да сам равнодушна и да ме то не занима. Да тако мислим, могла сам раније да кажем "хвала на предлогу, ја не желим". Сматрам да би било, на неки начин, превише нарцисоидно, а ја не спадам у такве људе и не бих волела на тај начин прибављам неку јавну пажњу.

Важност награда

КАДА је реч о "обичним" признањима, чини се да жири није увек релевантан да би баш свако признање добитнику подједнако импоновало?

- Признање колега је највеће, јер се ту људи најбоље разумеју у оно што радите. Када глумци, рецимо, добију неку награду обично кажу да им је она важна јер је додељују они који најбоље знају тај посао - други глумци.

о Понекад јавност мисли да нечије дело добије посебну "тежину" када се стекне звање академика?

- Тешко ми је да то коментаришем, кажем, то је лепо признање за остварни рад, мада у мојим очима нема толико утицаја. И даље ћу радити оно што сам радила и где се најбоље осећам, а то су позориште и књижевност. Не видим да ме титула академика на било који начин може да промени. Верујем да ниједан мој колега, познати научник или уметник, није због тог звања почео другачије да мисли или ради. Ово би требало да буде резултат дугогодишњег рада, неко је проценио да је било успешно и добро. Мислим да је тако и са сваким другим академиком.

о Наставићете, наравно, да се и даље посвећујете режији и писању. Шта од вас можемо да очекујемо?

- Тренутно радим на роману који сам мало запоставила, пошто сам у међувремену написала две драме: "Поетеса" и "Надпоп Којовић". Мислим да ћу наступајуће године завршити роман, а осим тога имам у плану неке режије својих већ написаних комада. Спремам се да напишем и једну драму о Миклошу Раднотију, песнику који је током Другог светског рата био у логору у Бору. Ту је оставио једну свешчицу, такозвану Борску свеску Миклоша Раднотија, оловком писане стихове током `42. и `43. године. Веома је занимљив мађарски песник и прозни писац јеврејског порекла. Један од бољих књижевника свога доба који је ту, у Бору, завршио живот. Писао је и последњим дахом, није престајао до самог плотуна... Тиме ћу да се бавим, да видим шта ту све има и скупљам грађу. Из моје радионице ништа више не могу да реферишем.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (0)

Имају најчистија срца: Ово су три најплеменитија знака хороскопа