"ВЕЉКОВА ГОЛУБИЦА" ЗА КЕКАНОВИЋА: У Сомбору почињу 15. "Вељкови дани"
„Вељкови дани”, 15. по реду, почеће у четвртак у Градској библиотеци у Сомбору где ће бити одржан округли сто на тему „И други списи Вељка Петровића”, на коме ће учествовати Сена Михаиловић Милошевић, Јована Војводић, Мухарем Баздуљ и Саша Радојчић.

Фото Н. Скендеерија
Пре тога, у сали Дечје библиотеке биће свечана додела Гран прија Голубић за 2024. годину, награде за најуспелију причу ученика основних и средњих школа.
У петак ће бити представљен књижевни портрет Радослава Петковића, добитника Вељкове голубице у 2022. години. „Вељкови дани” завршиће се уручењем награде „Вељкова голубица”, за свеукупно приповедачко стваралаштво, у 2024. години, књижевнику Драги Кекановићу.
- У приповедним књигама "На небу" и "Усвојење", објављеним у новом веку, Кекановић се изразитије окренуо тематизацији искуства рата у завичајној пожешкој котлини и судбинама јунака који у њему пате и страдају остајући без куће, земље, корена и упоришта. Претварајући своје дисциплиновано, мајсторски вођено, сугестивно приповедање у развијену симболичну слику меланхоличног растанка са темељним вредностима живота и идентитета, психолошки, емотивно и национално карактеристично одређених јунака, Драго Кекановић је своју књижевну пројекцију блиских догађаја сасвим приближио пулсу живе, непосредне, историјске и егзистенцијалне стварности - наводи се, између осталог, у образложењу жирија. - У тој мери вешто и уверљиво, да се она може сматрати репрезентативним сведочанством конкретних збивања, колико и универзализованом потврдом свеприсутности разарајућих сила у људском свету .

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)