ТОНИ ПАРСОНС, ЗА "НОВОСТИ": Србија одувек има важно место у мом срцу
МНОШТВО се "јубилеја" и разлога за радост стекло у овој, актуелној посети бестселер писца Тонија Парсонса Србији и Београдском сајму књига - петнаести је пут у нашој земљи, а први пут је био пре равно пола века, као двадесетогодишњак.

З. Јовановић
Аутор који гарантује гужву и узбуђење пред штандом "Лагуне", свом је српском издавачу понудио ексклузивна права на роман "Убиство за презаузете" - те је седма књига из серијала о детективу Максу Вулфу светску премијеру доживела управо на српском језику, у преводу Ненада Дропулића.
- Вашој "Лагуни", захваљујући којој постоје изузетна издања свих мојих романа на српском, у сјајном преводу - који је умногоме заслужан за то што доживљавам толико топао пријем код српских читалаца, дао сам светску ексклузиву из више разлога. Србија одувек има важно место у мом срцу, овде имам пријатеље како у Београду, тако и у Нишу који ћу ових дана такође поново посетити... На Београдски сајам књига увек долазим са великом радошћу, а како се пред читаоцима у Великој Британији роман неће наћи све до почетка идуће године, направио сам "простор" за овај боравак на Сајму - открива за "Новости" Парсонс, који је још пре десет година у нашим медијима поручивао како би "досадни" сајам књига у Франкфурту требало да уступи место најзначајнијег управо нашем, београдском.
Те је 2014. године писац - увелико славан захваљујући својим дирљивим и тако животним (махом из његовог личног живота и "извученим") драмама о породици и љубави, као што су "Човек и дечак", "Човек и жена", "За моју малу" - у Београду промовисао први свој излет (како је тад деловало) у свет крими романа, и први роман о Максу Вулфу, "Један по један". Ипак, деценију касније Парсонс је остао у потпуности посвећен жанру, а уместо само три наставка серијала, на колико га је тадашњи уговор обавезивао, у рукама српских читалаца се нашла већ седма прича о популарном детективу.
- За моју каријеру писца трилера крива је чаша вина коју сам 2010. попио са редитељем Семом Мендезом, односно разговор који смо тада водили - прича је на коју писац радо подсећа. - Сем ми је причао како ће режирати наредни филм о Бонду и како поново ишчитава Флемингове књиге, па сам се присетио колико сам их ја обожавао као мали, и одлучио да их и сам "репризирам". Већ до половине прве странице "Казина Ројал", родила се одлука да напишем серијал крими романа, а доцније сам пуну годину провео размишљајући о тој идеји - да створим свог Бонда, Холмса, Филипа Марлоуа...
И створио га је - то је детектив Макс Вулф који, баш као и приповести о њему, неретко оживљава поједине сегменте лика, дела, професионалног пута или интимне (и)сторије његовог књижевног оца. Почевши од адреса на којима ради - Макс у Одсеку за убиства лондонске полиције, а на којима је дугогодишњу новинарску каријеру градио Тони Парсонс, или од тога да је реч о човеку приврженом породици, јер за овог је британског писца породица све (макар је, како вели, чинили само отац, кћи и остарели пас, као што и јесте случај са Вулфом). Баш као што је у роман о "човеку и дечаку" ономад излио искуства самохраног оца малишана, тако у причама о Вулфу "разоткрива" она кроз која је пролазио подижући, сада 22 године стару, кћи. Кћи, која би увек радо нахранила бескућнике из краја, користећи татину кредитну картицу - што је слика којом почиње најновији роман о Вулфу, самохраном оцу девојчице на прагу тинејџерског доба.
- Чини ми се да је трилер, у ствари, најбољи, најподеснији начин да се проговори о свим важним и великим темама данашњице, а свакако и најзанимљивији, јер једина обавеза писца у овом жанру је да штиво мора бити интересантно и узбудљиво - наглашава Парсонс, који се потрудио да у Вулфа, осим тих породичних, утка сасвим довољно "олдскул" елемената који би га чинили баштиником вредности "старе школе" - и то не само када је реч о традицији британског кримића, већ и полиције на Острву.
- Одувек су, док сам одрастао, сви понављали како је британска полиција најбоља и како јој нема равне, а данас као да баш нико више тако не мисли, не желим да у потпуности изгубим веру у полицију у Великој Британији и једно од питања које постављам је управо "Јесу ли полицајци и даље хероји?" - каже писац који, иако склон да открива и воли најразличитије културе и поднебља, не крије колико поноса у њему буди када чује похвалне речи о британској традицији, култури, држави (преферира баш све енглеско, открива нам и то, од кримића до рок бендова, а на неминовно питање "Битлси" или "Стонси"? - бивши музички новинар се без размишљања опредељује за Џегера и Ричардса).
Дружење са читаоцима
ЈУЧЕ је Парсонс на 67. Београдском сајму књига потписивао примерке "Убиства за презаузете", прве у свету објављене, а поново ће се са читаоцима на штанду "Лагуне" дружити у суботу по подне. Поред тога, после јучерашње трибине о његовом стваралаштву, гост из Британије учествоваће у још једном трибинском програму, поново у сали "Иво Андрић", где ће сутра од 17 часова разговарати о књижевној вредности жанра, са српским колегом Дејаном Стојиљковићем, уз модерацију Ненада Дропулића.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)