"ОТАЏБИНА ЈЕ ВЕЗА КОЈА НАС СПАЈА СА ЉУДИМА НАШЕГ РОДА И ЈЕЗИКА": Отворен штанд Републике Српске на 67. Међународном београдском сајму књига
МИНИСТАР културе у Влади Републике Србије Никола Селаковић и министарка просвјете и културе у Влади Републике Српске Жељка Стојичић отворили су наступ Републике Српске на 67. Међународном београдском сајму књига.
Михаило Јањић
Селаковић је, изражавајући задовољство што Република Српска четрнаести пут узастопно представља своју (импресивну) издавачку продукцију на сајму, истакао да су фразе остале иза нас и да је културна сарадња између двеју држава данас заиста онаква каква би требало да буде - непрестана, да су баријере срушене а граде се мостови те су најзад уједињене културом, уметношћу и науком.
- У организацији Представништва Републике Српске у Београду, под слоганом "Отаџбина је веза која нас спаја са људима нашег рода и језика" из првог броја Кочићеве "Отаџбине", издавачка продукција Републике Српске и на овој манифестацији књиге и знања још једном наглашава значај неговања и очувања српског језика и писма, саборности и националног јединства као најстабилнијих ослонаца у трајању и напретку једног народа и државе - рекао је Селаковић.
Министарка Стојичић се надовезала нагласивши је да се суштина духовног развоја једног народа на најбољи начин разуме проучавањем обичаја и културне традиције, а управо те вредности уз језик и веру пресудно утичу на стварање и очување културног и националног идентитета једне заједнице. Она је поручила да наступ Републике Српске на 67. Међународном београдском сајму књига указује на значај културе и писане речи за очување националног идентитета српског народа ма где живео, а да о тој насушној потреби говори целокупно књижевно дело нашег великог књижевника Петра Кочића.
- Српски национални идентитет се стекао и афирмише се кроз истицање позитивних вредности српскога народа у свим сферама деловања. Уколико претпоставимо да нацију чине људи који имају заједничку историју, традицију и културу закључујемо да је нација заправо носилац једне културе и једног система вредности. Срби као нација која је изборила право на сопствену државу имају заиста величанствену културу која је опстала упркос искушењима кроз која је овај народ пролазио кроз историју да би сачувао своје највеће вредности - веру, језик и писмо.
Препоручујемо
ТАМАРА ГРУЈИЋ ЗА "ТВ НОВОСТИ": Одавно не пишемо сценарија, то је урадио живот (ФОТО)
20. 03. 2026. у 12:05
ПОТПИСУЈЕ СЕ ИСТОРИЈСКИ УГОВОР: Војводина постаје чвориште Европе, креће градња гигантске саобраћајнице (ФОТО/ВИДЕО)
ПРОЈЕКАТ Осмех Војводине обухвата изградњу 185 км брзе саобраћајнице, са 46 мостова и 34 надвожњака, чиме се смањује време путовања.
18. 03. 2026. у 09:30
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
ЕКСПЛОЗИВ БИО СПРЕМАН: "Дигли бисмо у ваздух аеродром на Гренланду"
ДВА МЕСЕЦА пре израелско-америчког напада на Иран, Данска је била спремна да оружано брани свој суверенитет над Гренландом.
19. 03. 2026. у 14:12
Коментари (0)