ИШАО ХУМОРОМ НА ИЗАЗОВЕ ЖИВОТА: Век од рођења Ефраима Кишона

Д.Б.М.

23. 08. 2024. у 06:00

НАВРШИО се век од рођења једног од најистакнутијих израелских хумориста, драматурга, сценариста и филмских редитеља Ефраима Кишона (1924-2005), чија су дела вољена и цењена широм света.

ИШАО ХУМОРОМ НА ИЗАЗОВЕ ЖИВОТА: Век од рођења Ефраима Кишона

vikipedia

Кишон је рођен као Ференц Хофман у Будимпешти, у јеврејској породици. Преживео је Холокауст, и после Другог светског рата емигрирао је у Израел, где му је имиграцијски радник променио име у Ефраим Кишон. Тамо је започео каријеру писца и хумористе. Његова искуства из младости, укључујући живот под нацистичким режимом, обликовала су његову јединствену перспективу, која је често била спој хумора и трагике.

Колумне које је објављивао у израелским новинама брзо су стекле огромну популарност. Његов хумор, често усмерен на бирократију, свакодневне изазове живота у Израелу, и људске слабости, био је оштроуман, те је успео да насмеје, али и да наведе читаоце на размишљање.

Дела су му преведена на 37 језика. Његових 50-ак књига штампане су у више од 40 милиона примерака. Међу најпознатијима су "Код куће је најгоре", "Нема нафте Мојсије", "Још мало па истина", "Лисац у кокошињцу"... Његови филмови Sallah Shabati (1964) и Shoter Azulai (1970.) номиновани су за "Оскара" за најбољи страни филм.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета

РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета

РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.

20. 12. 2025. у 09:41

Коментари (0)

ИМАМ ЦИСТУ, ОПЕРАЦИЈА ЈЕ ЗАКАЗАНА: Хитан захват обавиће се у Бечу