"ЗУБ ОЦА" СПОЈИО СРПКИ И МАЂАРСКИ ТЕАТАР: У Будимпешти премијерно одиграна представа по мотивима "Поп Ћире и поп Спире"
У Будимпешти је премијерно изведен комад "Зуб оца" по мотивима драме Стевана Сремца „Поп Ћира и поп Спира” који су два театра, Српско позориште у Мађарској и Народно позориште Суботица, урадили као заједнички пројекат. Сремчеву драму је за сцену прилагодио Ерне Веребеш, а режирао Андраш Патаки.
фото: Народно позориште Суботица
Основна идеја и тачка полазишта кад је договарана сарадња су двојезичност и мултикултуралност, па је зато одабран текст који је везан за ово поднебље и који глумци беспрекорно, и на српском и на мађарском језику, могу да одиграју на сцени. То по речима Милана Руса, директора Српског позоришта у Будимпешти и јесте мисија.
-Оваква сарадња и копродукције најбољи су начин да се створе мостови и успоставе везе између позоришта која се одлично разумеју. Изузетно ми је драго да смо могли да учествујемо у овом пројекту, јер позоришта доприносе зближавању српске и мађарске заједнице, промовишући толеранцију и међусобно поштовање - истиче Милош Николић, управник Народног позоришта. - Ово је посебно важно у мултиетничким срединама попут Суботице. Сарадња омогућава размену искустава, идеја и техника између уметника из две земље. Ово може довести до иновативнијих и квалитетнијих продукција, што доприноси богатству театарске сцене у оба региона.
У представи играју Тибор Какоњи, Јохан Вишер, Лаура Таполчањи, Алиса Лацко, Анастасија Каргина, Милан Рус, Кристина Сорчик, Бранимир Ђорђев, Золтан Молнар, а суботичко позориште представљали су глумци Моника Песиц и Арпад Черник. Како сами кажу, рад на овој представи био је веома занимљиво и драгоцено искуство.
Иако је комад написан давно, његова тема је веома савремена и актуелна, јер се бави људском природом, животом у заједници, конфликтима... Актуелност представе, потврдила је и публика која је одушевљено реаговала на заједљиве и комичне опаске којима „Зуб оца“, баш као и Сремчево дело „Поп Ћира и поп Спира“, обилује.
После премијере у Будимпешти у октобру је планирана премијера на сцени Народног позоришта у Суботици.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
РЕЧ ЈЕ НАШ ОБРАЗ ПРЕД БОГОМ: Награда "Стеван Раичковић" уручена Слободану Ристовићу
10. 07. 2026. у 23:25
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера
ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.
10. 07. 2026. у 12:18
ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ "СРЕЋНИ ЉУДИ"? "Морала сам да побегнем..."
ДУБРАВКА Мијатовић напустила је серију 'Срећни људи' из личних разлога, а не због хонорара.
10. 07. 2026. у 15:07
ПУТИН КОМЕНТАРИСАО БРАК НАШЕ ПЕВАЧИЦЕ: "Српкиња ти је жена? Они то неће украсти! Срби су поштени и пристојни - ако си преписао фирму на њу"
ТОКОМ разговора Владимир Путин га је упитао ко је његова супруга.
10. 07. 2026. у 21:56
Коментари (0)