ЊУЈОРК КАО СЦЕНОГРАФИЈА И ГЛАВНИ ЛИК: Култни амерички романописац Пол Остер преминуо у Бруклину

Марина Мирковић

02. 05. 2024. у 16:59

ЈЕДАН од најзначајнијих америчких романсијера, песник, есејиста, сценариста, редитељ и преводилац, свестрани стваралац који се својим постојаним друштвеним ангажманом сврстао међу утицајне критичаре стања савременог света - пре свега савременог америчког друштва.

ЊУЈОРК КАО СЦЕНОГРАФИЈА И ГЛАВНИ ЛИК: Култни амерички романописац Пол Остер преминуо у Бруклину

Tanjug

Све то је био Пол Остер, који је пре два дана услед тешке болести напустио овај свет, свет који је волео и критиковао, свет о каквом је писао, и Њујорк какав је (о)живео, Њујорк који ће заувек живети, и бити најживљи, управо у његовим књигама.

У свету без Остера, наставиће да живе и дела које нам је оставио, а ми ћемо на српском у издању "Геопоетике" наставити да читамо романе као што су "Левијатан", "Месечева палата", "Њујоршка трилогија", "У земљи последњих ствари", "Књига опсена", "Зимски дневник", "4321" на безмало 900 страница и многи други, његове мемоарске књиге, књигу есеја "Уметност гладовања", збирку песама "Ишчезавања"... Гледаћемо филмове, култне баш попут његових књига, за које је Остер написао сценарио или их и режирао: "Дим", "Модри у лицу", "Пандорина кутија", "Унутрашњи живот Мартина Фроста".

Отишао је у 77. години, остваривши пре тога у сваком смислу респектабилан опус - и у оном данас уобичајеном, израженом у бројкама, 34 књиге преведене на преко двадесет језика, милиони читалаца... Али још више у оном неухватљивом значењу, оном које даје одговоре на питање шта то једног писца чини великим, важним, истински вољеним... А све то јесте био Пол Остер, и то остаје.

Пол Бењамин Остер рођен је у Њуарку, Њу Џерзи, у јеврејској породици, дипломирао 1970. на Универзитету Колумбија, након чега се преселио у Париз где је радио као преводилац француске књижевности (и писао), а потом се вратио у САД. Премда родом из Њу Џерсија, остварује неракидиву везу са пулсом свог усвојеног Њујорка, који постаје кључни лик у његовим делима - посебно Бруклин, где се доселио 1980. године, и где је умро. Стилизовано, загонетно, постмодернистички приступ, речи су које се користе не би ли се описала Остерова проза, заводљиве и упечатљиве приче о људима, аутсајдерима, о очевима и синовима, о случајним сусретима, судбинама, животима, и - граду.

Трагедије

ПРЕТХОДНЕ године, Остер је са рођаком Спенсером Острандером објавио Блоодбатх Натион, о насиљу ватреним оружјем у Америци - Остерове речи пратиле су црно-беле фотографије које је Острандер начинио на локацијама 30 масовних пуцњава.

Последњих година и живот писца пратиле су трагедије, трагична смрт мале унуке, а потом и Половог сина, оца девојчице. Остер никада јавно није говорио о њиховим смртима.

Остер је као романописац и сценариста славу стекао током осамдесетих година, поставши један од препознатљивих њујоршких писаца своје генерације, и од тада, деценијама, слови пре свега за то - њујоршког писца.

- Пол Остер је био њујоршки романописац током 1980-их и 1990-их, док сам ја одрастала тамо, у време када је веома мало познатих писаца живело у том делу града - записала је песникиња Меган О Рурк, која је одрасла у Бруклину, и додала:

- Његове књиге биле су на полицама свих пријатеља мојих родитеља. Као тинејџери, моји пријатељи и ја са одушевљењем смо читали Остерова дела како бисмо осетили његову чудноватост - тај додир европског надреализма - и његову близину. Дуго пре него што је Бруклин постао место где је сваки романописац желео као да живи.

Њујоршки, бруклински, колико год били прецизни и тачни, описи су који могу да заварају неупућене, јер Остерова је слава била све друго осим - локална, а углед овог писца у Европи можда је чак и надилазио онај који је уживао у САД.

"Прва ствар коју чујете док читате Остера, било где у свету, је француски језик. Као аутор најпродаванијих књига у Француској, Остер је рок звезда у Паризу", давно је писао један њујоршки магазин.

Остер, који је младост провео у Француској бавећи се преводилачким радом, постао је један од ретких Американаца истински, са љубављу и поштовањем, прихваћених у Француској.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (0)

БОРИО САМ СЕ ЗА ЖИВОТ, ЊИХОВ БЕС ЈЕ БИО СВЕ ВЕЋИ И ВЕЋИ: Никола Роквић је једва извукао живу главу 25. дана ходочашћа (ВИДЕО)