ПОМЕН ПРИНЦУ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ: Краљевчани се опростили од преминулог суграђанина, књижевника и академика Горана Петровића

Г. ЋИРОВИЋ

01. 02. 2024. у 17:55

ПОМЕНОМ у Народној библиотеци „Стефан Првовенчани“ у Краљеву где је и провео део свог радног века, Краљевчани су се опростили од свог суграђанина, књижевника и академика Горана Петровића који је прошле недеље преминуо у својој 63. години.

ПОМЕН ПРИНЦУ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ: Краљевчани се опростили од  преминулог суграђанина, књижевника и академика Горана Петровића

Г.Шљивић

У присуству, рођака, пријатеља, колега и бројних поштоваоца, од добитника награде „Меша Селимовић“ Вечерњих новости, у краљевачкој библиотеци, у у којој је Петровић професионално дозревао најпре као библиотекар, а потом и као главни и одговорни уредник „Повеље”, пригодним говорима опростили су се Драгана Типсаревић, некадашња директорка ове установе, Милош Милишић, председник Књижевног клуба Краљево и др Предраг Терзић, градоначелник града на Ибру.

Г.Шљивић

 

- Горан Петровић је био од оних људи по којима је Краљево постало познато у читавој Србији, бившој Југославији и свим земљама где су његове књиге објављене. У својим књигама он је приказивао Краљево као место где је рођен, где се школовао, где је стекао пријатеље, кумове, где је почео да ради. Изгубили смо великог човека. Српска књижевност изгубила је великог писца, изгубила је читава Србија. Отишао је сувише млад, написавши значајна дела, а могао је још много више – рекао је, поред осталог, градоначелник Терзић.

Г.Шљивић

Др Предраг Терзић, градоначелник Краљева

На књижевну сцену Горан Петровић је ступио је књигом кратке прозе „Савети за лакши живот“ 1989. године, а потом је објавио романе „Атлас описан небом“, „Опсада цркве Светог Спаса“, „Ситничарница код Срећне руке“, „Папир“ и „Иконостас“ и један је од најзначајнијих, најпризнатијих и најчитанијих аутора савремене српске књижевности.

- Горан је био господин у кући, на улици, на послу, у књижевности. Тих, миран, стастит, пленио је својом појавом. Има неке симболике у датуму његове смрти. Склопио је очи пред Савиндан. Сава је био принц Растко у немањићкој Србији, а Горан принц у српској књижевности. Тужна је српска књижевност без будућих дела Горана Петровића, тужан и ожалошћен је српски језик без неизговорених Горанових речи – нагласио је Милош Милишић, председник Књижевог клуба Краљево. - Мера је друго име Горана Петровића, како и колико речи ставити на тас времена. Мера по којој ће се мерити књижевност. Хвала и збогом, Горане, теразијо српског језика.

Г.Шљивић

Милош Милишић

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (0)

НАЈАТРАКТИВНИЈА ХРВАТИЦА БЕСНА: Е, баш идем!